فرماندار همدان در بازدید از پارک علم و فناوری همدان : « با حمایت از پارک علم و فناوری، زمینه شکوفایی اقتصاد دانش بنیان فراهم می شود »

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری همدان، علی تعالی فرماندار شهرستان همدان به همراه رضا زمانی معاون عمرانی فرمانداری همدان به منظور آشنایی با زمینه فعالیت و حمایت های پارک علم و فناوری همدان از واحدهای فناور و شرکتهای دانش بنیان مستقر، در روز یک شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱/۲۶ از مرکز رشد واحدهای فناور همدان و پروژه در دست ساخت پارک علم و فناوری همدان، بازدید کرد.
در ابتدای این بازدید فرماندار همدان با حضور در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان، از نمایشگاه دستاوردها و محصولات تولید شده توسط واحدهای فناور مستقر و شرکت های دانش بنیان، بازدید و سپس با حضور در دفتر کار این واحدها در مرکز رشد از نزدیک با زمینه فعالیت این واحدها آشنا شدند.
ایشان در این بازدید اظهار داشت : حمایت های خود را برای توسعه و پیشرفت پارک علم و فناوری معطوف می کنیم تا شاهد تقویت و پویایی شرکت های دانش بنیان و شکوفایی اقتصاد دانش بنیان در استان باشیم .
فرماندار همدان همچنین افزود، طرح های فناورانه ای که در این مرکز مورد بازدید قرار گرفت کاربردی بوده و قابلیت تولید انبوه دارند و می تواند برای ما قطع وابستگی خارجی به همراه داشته باشد، که باید با حمایت از فعالان و نخبگان، مسیر تبدیل این ایده ها به محصول را فراهم آورد.
ایشان در ادامه با حضور در پروژه در دست ساخت پارک علم و فناوری و بازدید از فضای احداث شده از روند ساخت و تجهیز این پروژه مطلع گردیدند.
تعالی در خصوص ضرورت تسریع و تسهیل در ادامه ساخت و تکمیل پروژه ابراز داشتند: دستگاههای خدمات رسان شهرستان هر جا لازم بوده با ورود به موقع و تاثیر گذار خود همراهی لازم را جهت تکمیل این پروژه ، خواهند داشت و معاونت عمرانی فرمانداری مجدداً پیگیری خواهند نمود .
رئیس پارک علم و فناوری همدان نیز در این بازدید با اشاره به اهم اقدامات پارک علم و فناوری همدان بیان داشت: در استان همدان ۱۵۰واحد فناور و ۵۵ شرکت دانش بنیان داریم که ۳۷۱ میلیارد ریال مجموع فروش واحدهای فناور و ۱۵۶۲ میلیارد ریال مجموع فروش شرکت های دانش بنیان می باشد .
کزازی در خصوص مراحل احداث ساختمان اصلی پارک علم و فناوری بیان کرد: این مرکز با زیربنای ۱۰ هزار متر مربع دارای فضاهای اداری، دفاتر تحقیقاتی واحدهای فناور، مرکز رشد، کارگاه ها و آزمایشگاه ها، سالن کنفرانس، نمایشگاه دائمی و سایر فضاهای جنبی مورد نیاز است.
مجید کزازی افزود: پارک علم و فناوری همدان می کوشد تا متناسب با مزیت ها و پتانسیل های بومی و منطقه ای زیرساخت های لازم را برای نخبگان و واحدهای فناور فراهم آورد.
وی یادآور شد: عملیات اجرایی پروژه ساختمان اصلی پارک علم و فناوری استان از سال ۸۸ آغاز شده و تا کنون کل پروژه حدود ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که متناسب با اعتبارات تخصیص یافته نسبت به فازبندی طرح اقدام کردیم تا بتوانیم هر چه سریعتر این فضا مورد بهره برداری قرار بگیرد.

شناسه واریز

آزمایشگاه پارک علم و فناوری همدان برگزیده کارگروه استاندارد و کالیبراسیون شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی کشورشد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری همدان، در روز چهارشنبه مورخ ۱۶/۱۲/۱۳۹۶، مدیر آزمایشگاه مرکزی پارک علم و فناوری همدان در کارگروه استاندارد و کالیبراسیون شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی کشور مورد تقدیر قرار گرفت .
در این شبکه ۵۴۰ آزمایشگاه تخصصی عضو می باشند و تعداد ۸ کارگروه تخصصی ۱-آنالیز سطح، ۲- آنالیز عنصری، ۳- استاندارد و کالسیراسیون، ۴- دستگاه SEM ، ۵- دستگاه SPM ، ۶- دستگاه X-Ray 7- دستگاه TEM ، ۸-کروماتوگرافی فعال می باشند که از این میان ۲۴ نفر به عنوان برگزیده انتخاب شدند و از آنها تقدیر به عمل آمد .

کسب مقام سوم هفتمین جشنواره ملی دانایی «خلیج‌فارس: نوآوری‌های برتر نفت، گاز و پتروشیمی (شهید تندگویان)» توسط موسسه فناور مستقر در پارک علم و فناوری همدان

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، آقای مجید لالچینی و سرکار خانم فهیمه نیازپور پرسنل شاغل در موسسه فناور کنترل گاز اکباتان در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس(شهید تندگویان) که بصورت همزمان و مشترک با هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت و دومین بازار تکنولوژی و نوآوری نفت و گاز برگزار گردید، مقام سوم را کسب کردند .

هفتمین جشنواره ملی دانایی «خلیج‌فارس: نوآوری‌های برتر نفت، گاز و پتروشیمی (شهید تندگویان)» همزمان با هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت و دومین بازار تکنولوژی و نوآوری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با هدف کشف نوآوری‌ها، شبکه‌سازی میان پژوهشگران، نوآوران، نخبگان، فن آفرینان، صنعتگران و ایجاد فضای رقابت و توسعه نوآوری در حوزه‌های مختلف انرژی، در تاریخ ۵ الی ۸ اسفندماه ۱۳۹۶ با حمایت ستاد توسعه فرهنگ، علم،فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس جنوبی (عسلویه) ، برگزار شد.

در آیین اختتامیه این جشنواره، صاحبان ۵ طرح برگزیده معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند که این پنج طرح از میان ۱۶ طرح راه یافته به مرحله نهایی داوری حضوری که از میان ۲۲۳ طرح ارسال شده به دبیرخانه هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس (شهید تندگویان) از سوی کمیته داوران انتخاب و به عنوان برگزیدگان این دوره جشنواره معرفی گردیدند.

آقای مجید لالچینی و سرکار خانم فهیمه نیازپور پرسنل شاغل در موسسه فناور کنترل گاز اکباتان که در پارک علم و فناوری همدان مستقر می باشد ، با عنوان طرح فناورانه (طراحی و تولید مکانیزم هدایتگر میله شیر اطمینان) مقام سوم را کسب کردند .

پارک علم و فناوری همدان برای این عزیزان آرزوی توفیق در تمام مراحل زندگی را دارد .

راهنمای فراخوان ثبت نام در چهارمین المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی

برگزاری دوره آموزشی مبانی نظام ملی نوآوری، تحلیل چالش ها و فرصت های توسعه آن در ایران توسط پارک علم و فناوری استان همدان

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، دوره آموزشی « مبانی نظام ملی نوآوری، تحلیل چالش ها و فرصت های توسعه آن در ایران » توسط پارک علم و فناوری استان همدان در روز سه شنبه مورخ ۸ اسفندماه سال جاری، در محل دانشگاه صنعتی همدان با همکاری بسیج اساتید استان همدان و دانشگاه صنعتی برگزار شد.
در این دوره آموزشی، اعضاء هیأت علمی دانشگاه های استان همدان و همچنین محققین و صاحبنظران حوزه فناوری و نوآوری حضور داشتند.
آقای دکتر حجت الله حاجی حسینی رئیس پژوهشکده مطالعات فناوری های نوین سازمان پژوهش ها علمی و صنعتی ایران مدرس دوره آموزشی به تدریس سرفصل دوره شامل مفاهیم و مضامین نوآوری، مولفه های نظام ملی نوآوری، وضعیت نظام ملی نوآوری در ایران، نهادهای میانجی توسعه نوآوری و… به بیان تجربیات و رویکردهای مفید پرداختند و در نهایت شرکت کنندگان سوالات خود را در خصوص مباحث ارائه شده طرح کردند.
شایان ذکر است، در پایان دوره آموزشی از شرکت کنندگان در خصوص کیفیت مطالب ارائه شده در دوره مذکور نظر سنجی به عمل آمد و اعضاء حاضر از نحوه برگزاری و موضوعات مطروحه در دوره ابراز رضایت نمودند.

ارائه کسب و کارهای ورزشی در پانزدهمین ایده پارک

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری همدان پانزدهمین ایده پارک با موضوع کسب و کار ورزشی توسط پارک علم و فناوری همدان و با مشارکت دانشگاه پیام نور استان همدان، در روز چهارشنبه نهم اسفندماه سال جاری در محل دانشگاه پیام نور برگزار و ایده های برتر مرتبط با ورزش معرفی شدند
.
ایده پارک رویدادی است که افراد توانمندی خود را در ایده پردازی ، بیان ایده و انتقال آن به دیگران در محیطی دوستانه محک می زنند و در پایان علاوه بر اهدا جوایز نقدی و لوح تقدیر، ایده های برتر از حمایت ها و تسهیلات پارک علم و فناوری در راستای تبدیل ایده خود به محصول بهره مند می گردند .
پانزدهمین ایده پارک با موضوع کسب و کار ورزشی و با هدف شناسایی ، جذب حمایت از صاحبان ایده های مرتبط با کسب و کارهایی که در خصوص ترویج و فرهنگ سازی و اشاعه ورزش در جامعه هستند برگزار گردید.
در این رویداد ۳۵ ایده پرداز ثبت نام نمودند و پس از داوری اولیه، ۲۹ ایده پرداز خلاق به بیان و شرح ایده خود پرداختند و در پایان توسط هیأت داوران و اعلام رأی حضار،‌ ۵ ایده برتر به شرح ذیل انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.
۱- ایده اول : آقای محمد امین کرمی با عنوان ایده : قایق های مسابقه‌ای پر سرعت با ایده گل نیلوفر آبی
۲- ایده دوم خانم فرشته مهرجو با عنوان ایده : کفش کوهنوردی و صخره نوردی
۳- ایده سوم سیده طیبه شاطریان با عنوان ایده : دستگاه تقویت کننده هیدروتراپی مچ پا
۴- ایده چهارم آقایان یونس وصالی – عباس عبدی با عنوان ایده : فلش کارت واقعیت افزوده آشنایی با رشته های ورزشی برای کودک
۵- ایده پنجم خانم حمیده نقوی با عنوان ایده : سلامتی سلام
شایان ذکر است این رویداد با حضور جناب آقای دکتر صفایی رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان و جناب آقای دکتر محمودی مدیرکل اقتصاد ودارایی استان همدان برگزار گردید .

برگزاری دوره آموزشی آشنایی با تست های مواد اولیه در صنایع سفال، سرامیک و چینی در شهر جهانی سفال و سرامیک

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان ، دوره آموزشی “آشنایی با تست های مواد اولیه در صنایع سفال، سرامیک و چینی” خود را در تاریخ ۰۳/۱۲/۹۶ در محل آزمایشگاه مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان لالجین برگزار نمود.

در ابتدا خانم مهندس رحمانی به معرفی پارک علم و فناوری و نحوه ارائه طرح و استقرار در پارک و نحوه بهره گیری از امکانات و تسهیلات قابل ارائه برای شرکت های کانونی، پیش رشدی، رشدی و … پرداخت.

در ادامه خانم مهندس مساحی ضمن معرفی آزمایشگاه مرکز رشد لالجین و دستگاه های موجود، برای شرکت کنندگان در دوره آموزشی اقدام به انجام تست های پایه به شرح ذیل به صورت عملی نمودند

در ادامه انجام تست های پایه از قبیل موارد زیر در دستور کار این دوره بود که به صورت عملی انجام پذیرفت:

  • نحوه اندازه گیری دانسیته و لزوم انجام آن
  • نحوه اندازه گیری ویسکوزیته و لزوم انجام آن
  • نحوه انجام تست روانسازی برای چند نوع دوغاب
  • نحوه انجام تست پلاستیسیته برای چند نوع گل

امید است این دوره ها با استقبال و همکاری و مساعدت تمامی افراد دخیل در طی سال آتی ادامه داشته باشد.

ثبت نام فراخوان همکاری با شرکت های بازاریابی

پارک علم و فناوری همدان در راستای حمایت از بازاریابی و فروش محصولات تولیدی واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان، همکاری با شرکت ها و موسسات بازاریابی را در دستور کار خود قرارداده است. لذا از شرکت های بازاریابی فعال که دارای شرایط ذیل می باشند، دعوت به عمل می آید جهت همکاری با این پارک، حداکثر تا تاریخ ۱۵ اسفند ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به ثبت نام و ارائه مستندات اقدام نمایند.

شرایط:

       ۱-داشتن حداقل ۲ سال سابقه فعالیت مستمر در حوزه بازاریابی     

       ۲-دارای سابقه موفق بازاریابی در حوزه محصولات دانش بنیان و نوآورانه 

       – شرکت ها و موسسات مورد تایید پس از طی مراحل قانونی می توانند به عنوان موسسه پشتیبان فناور در پارک علم و فناوری همدان مستقر گردند.

       – ثبت نام در این فراخوان به منزله همکاری با پارک علم و فناوری محسوب نمی شود و هرگونه همکاری منوط به بررسی کلیه درخواست ها و درچارچوب قوانین و مقررات پارک خواهد بود.

       – جهت مشاهده لیست محصولات تولید شده توسط واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان، تکمیل فرم ثبت نام و ارائه مستندات مورد نیاز روی گزینه زیر کلیک نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با خانم مهندس شایگانی به شماره ۳۸۳۲۰۶۱۸-۲۰ (۰۸۱) داخلی ۱۲۴ تماس حاصل فرمایید.

ثبت نام در فراخوان

به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر: تسهیلات حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار روستایی به واحد فناور مستقر در مرکز رشد کبودرآهنگ، به صورت نمادین اعطا گردید.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان ، آیین نمادین عقد قرارداد پرداخت تسهیلات اشتغالزایی پایدار روستایی و اشتغال فراگیر روستایی که دومین فقره پرداخت تسهیلات در کشور و اولین پرداخت در استان بود با حضور مدیرکل بانک توسعه و تعاون کشور، معاون هماهنگی و امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری همدان، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون کشور و جمعی از مسئولان استان و شهرستان کبودرآهنگ  در روز یک شنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ در محل سالن جلسات فرمانداری کبودراهنگ برگزار و تسهیلات موصوف به واحد فناور ((تلقیح ملکه طلایی غرب ایرانیان)) مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور کبودرآهنگ اعطا گردید .

در ابتدا حجت‌ا… مهدیان، مدیرکل بانک توسعه و تعاون کشور با اشاره به معضلات بیکاری در جامعه گفت: بیکاری معضل بزرگی است که خانواده‌ها، جامعه و افراد را آزار می‌دهد و دولت در راستای ایجاد اشتغال پایدار و کاهش یبکاری با پرداخت تسهیلات کم‌درصد کمک شایانی در تولید و رونق اقتصادی ایجاد کرده است. از جمله این اقدامات، می توان به اجرای طرح‌های مختلف ازجمله طرح اشتغال فراگیر و طرح اشتغال پایدار روستایی اشاره کرد.

مدیرکل بانک توسعه و تعاون کشور در خصوص اعطای دومین پرونده از پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی کشور در شهرستان کبودراهنگ بیان داشت: در این پرونده مبلغی بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات به شرکت تعاونی تلقیح ملکه غرب ایرانیان پرداخت می‌شود.

در ادامه رضا قیاسی، معاون هماهنگی و امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار نیز در این مراسم گفت: مهمترین مسأله مدیریتی امروز کشور اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری است که در این راستا دولت بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح‌های اشتغالزایی اجرا کرده است و ۵۰ درصد از این اعتبار به بانک‌های عامل جهت دریافت و اخذ به متقاضیان ابلاغ شده است.

رضا قیاسی گفت: همزمان با ایام دهه فجر بیش از ۸۴۰ پروژه افتتاح و ۶۲ پروژه در استان کلنگ‌زنی می‌شود که اشتغال بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ نفر را به دنبال خواهد داشت.

همچنین در این جلسه حسین نژاد مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون نیز: در اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی که سبب شکوفایی در روستاها می‌گردد خاطرنشان کرد، از طریق شناسایی پروژه‌هایی که اشتغال پایدار ایجاد می‌کنند و حمایت از آن‌ها ، افزایش کارآفرینی و ایجاد بازارهای جدید در بر دارد، باید دقت، سرعت و کیفیت به‌صورت توأمان درنظرگرفته شود تا بتوان به کارنامه مناسبی دست پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه روستا تعاون به دلیل مشارکت‌های اجتماعی جزء بهترین گروه‌ها به شمارمی آید افزود: این صندوق بااعتبار سنجی که در رابطه با مشتریان انجام می‌دهد تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان و تا ۱۰۰ درصد طرح را در حوزه اشتغال روستایی تضمین می‌نماید

در پایان جلسه با مراجعه حاضرین به بانک توسعه تعاون کبودراهنگ، در آیین نمادین قرارداد پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به واحد فناور تلقیح ملکه غرب ایرانیان امضا گردید.

لازم به یادآوری است که شرکت تعاونی تلقیح ملکه طلایی غرب ایرانیان با مدیریت عاملی آقای حامد اسلامی با عنوان طرح ” ایستگاه پرورش وتلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل ایرانیان” در دوره پیش رشد مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان کبودراهنگ مستقر است که موضوع فعالیت این شرکت عبارت است از اصلاح نژاد زنبور عسل ایران از طریق تلقیح مصنوعی که این تکنیک امکان ایجاد تلاقی های جدید را برای اهداف تحقیقاتی و همچنین افزایش میزان محصول قابل برداشت از کندوها را فراهم می کند .

ریاست پارک علم و فناوری استان همدان از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور همدان بازدید نمود

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان ، دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان در معیت مدیران اداری و مالی و همچنین امور موسسات پارک به منظور بررسی مشکلات واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان در روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۳ از مرکز رشد همدان بازدید نمودند .

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان با حضور در تمام دفاتر واحدهااز دیدگاه ها و نقطه نظرات  مدیران این واحدها بهره مند و دستورات لازم جهت رفع مشکلات و پیگیری تقاضاهای مطرح شده را صادر نمودند .

دکتر کزازی ارتباط و تعامل مدیران شرکت ها و واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد با مدیران اجرایی پارک را ضروری و بر حمایت همه جانبه پارک علم و فناوری همدان از واحدهای فناور تاکید نمودند .

در جلسه هم اندیشی پارک علم و فناوری همدان با کمیته امداد امام خمینی(ره) استان همدان مطرح شد: از استعدادهای درخشان و صاحبان ایده در کمیته امداد امام خمینی(ره) حمایت می کنیم.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان ، جلسه هم اندیشی پارک علم و فناوری همدان با کمیته امداد امام خمینی استان همدان ، در روز یکشنبه مورخ ۱۷/۱۰/۱۳۹۶ با هدف جذب و شناسایی و حمایت از استعدادهای درخشان و نخبگان در بین دانش آموزان و دانش جویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) ، برگزار گردید .

در ابتدای جلسه دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان ضمن تاکید بر حمایت پارک علم و فناوری از دانش آموزان و دانش جویان نخبه و مستعد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت، رسالت اصلی پارک علم و فناوری تبدیل ایده به محصول است و با ایجاد کانون های شکوفایی و خلاقیت و مراکز رشد واحدهای فناور در تمام شهرستان های استان از افراد نخبه و صاحبان ایده به منظور تبدیل ایده به محصول با قابلیت رقابت در بازار و تولید و افزایش ثروت حمایت می کنند .

ایشان افزود پرداخت تسهیلات کم بهره ، ثبت مالکیت فکری ، کارگاه و آزمایشگاه ،حضور در نمایشگاه های تخصصی ، مشاوره های فنی و تخصصی و دوره های آموزشی از جمله حمایت های پارک علم و فناوری از واحدهای فناور و موسسات مستقر در مراکز رشد تابعه این پارک برشمردند .

در ادامه جناب آقای پیمان ترکمانه مدیر کل کمیته امداد امام خمینی استان همدان با اشاره به اهمیت موضوع اشتغال در بین خانواده های تحت پوشش کمیته امداد گفت در کمیته امداد به دنبال ترویج فرهنگ کارآفرینی هستیم تا خانواده ها را به توانمندی برسانیم و سعی شده با ایجاد مشاغل خرد و خانگی برای متقاضیان کمیته امداد که درصد بیشتر آنان زنان سرپرست خانوار هستند مشکلات آنان را مرتفع کنیم .

ایشان ادامه داد، آمادگی داریم تا با همکاری پارک علم و فناوری، برای رونق اقتصادی خانواده مدد جویان، کارآفرینی مبتنی بر دانش و فناوری را در بین جامعه هدف خود ترویج دهیم .

نشست هم اندیشی پارک علم و فناوری استان همدان با صدا و سیمای مرکز همدان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، جلسه هم اندیشی پارک علم و فناوری همدان با صدا و سیمای مرکز همدان، در روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ با هدف ارائه راهکارهای عملیاتی جهت فرهنگ سازی و ترویج فضای فناوری  و توسعه اقتصاد دانش بنیان در استان  و بررسی نقش صدا و سیمای استان در این حوزه، در محل دفتر مدیر کل صدا و سیمای همدان برگزار گردید .

ابتدا دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری همدان، به معرفی اهداف و ماموریت ها و سیاست های ابلاغی دولت در اقتصاد مقاومتی و نقش پارک در اقتصاد دانش بنیان و پیگیری برنامه ها پرداخت  و بر ضرورت تعامل همکاری فی ما بین پارک علم و فناوری و صدا و سیما مرکز استان در فرهنگ سازی و ترویج نوآوری و فناوری در راستای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری تاکید نمود

وی تصریح کرد، پارک علم و فناوری همدان بر اساس برنامه های راهبردی و اسناد بالادستی کشور و سیاست های ابلاغی وزارت علوم ، توسعه و تقویت واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان را از اولویت های اصلی خود می داند و با مشاوره های فنی و و حمایت های تسهیلاتی ضمن اشتغال زایی برای متخصصان و فارغ التحصیلان دانشگاهی موجب رونق تولیدات داخلی و تقویت فضای کسب و کار گردید

در ادامه دکتر دهقان نیری مدیر کل صدا و سیمای مرکز همدان نیز بر نقش پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان در چرخه اقتصاد مبتنی بر دانش تاکید کرد و گفت، واحدهایی با صدا و سیما در حوزه های تولید محتوا و بخش های فنی مرتبط  هستند که  از دانش فنی  و خلاقیت هایی در کار خود برخوردار هستند و برای گسترش این ایده ها و خلاقیت ها  می توانند از حمایت های پارک علم و فناوری استفاده کنند .

تفاهم نامه همکاری فیما بین پارک علم و فناوری استان همدان و دانشگاه پیام نور استان همدان به امضاء رسید.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، تفاهم نامه همکاری فیما بین پارک علم و فناوری استان همدان و دانشگاه پیام نور استان همدان با هدف توسعه فعالیت های فناورانه در بین دانشجویان دانشگاه پیام نور از طریق فرهنگ سازی و ایجاد زیرساخت های لازم، با حضور دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری همدان و دکتر صفی الله صفایی رئیس دانشگاه پیام نور استان در روز سه شنبه مورخ ۱۲/۱۰/۱۳۹۶ به امضاء رسید .

در این تفاهم نامه موضوعاتی نظیر، فراهم نمودن بسترها و زیر ساخت های مناسب در راستای ایجاد و حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور از طریق راه اندازی مراکز نوآوری ، کانون های شکوفایی خلاقیت و نوآوری و مرکز رشد واحدهای فناور، در سطح مراکز دانشگاهی تابعه تاکید شده است، تعهدات و وظایف دانشگاه پیام نور و پارک علم و فناوری استان همدان با هدف حمایت و پشتیبانی با ایجاد زیر ساخت حمایت و پشتیبانی از طرح فناورانه به منظور تجاری سازی ایده های  فناورانه، اجرای فعالیت های مشترک طرفین جهت فرهنگ سازی فناوری  و تبدیل ایده به محصول و تولید ثروت برمبنای فعالیت های مبتنی بر دانش تبیین گردیده است .

دکتر حاجی بابایی در اولین یلدای فناوران استان همدان مطرح کرد : پارک های علم وفناوری آغاز حرکت کشور به سمت بهره وری و دانش بنیان کردن اقتصاد است.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، اولین دورهمی یلدای فناوران استان همدان در روز پنج شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۷ با حضور آقای دکتر حاج بابایی نماینده مردم شریف شهرستان های همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی ، مدیران مراکز رشد ، شرکت های دانش بنیان و فناوران استان همدان به همت پارک علم و فناوری استان و در محل مرکز همایشهای قرآنی و بین المللی استان همدان برگزار گردید .

در این مراسم  دکتر حاجی بابایی نماینده مردم شریف شهرستان های همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم، دانش بنیان کردن اقتصاد کشورگفت، ایران کشوری ثروتمند محسوب می شود که بتوانیم از طریق نیروی انسانی کارآمدو متخصص،بهره وری را افزایش دهیم؛

ایشان خاطرنشان کرد، معتقدم اولین قدم این است که  فناوری رادر مسیر بهره وری و دانش بنیان کردن اقتصاد کشور به حرکت درآوریم و فعالیت های در پارک های علم وفناوری شروع این حرکت است.

عضو کمیسیون بودجه ومحاسبات کشور ادامه داد، در همدان تلاش کردیم پتروشیمی و پالایشگاه را ایجاد کنیم، در کنار اینها به دنبال ایجاد اقتصاد دانش بنیان با فناوری های برتر هستیم، لذا در سنوات گذشته پارک علم فناوری استان همدان را باردیف ملی پیگیری نمودیم که می توان گفت با فعالیت پارک علم وفناوری رویکرد توسعه فناورانه استان بنا نهاده شده است .

حاجی بابایی با درخواست از جوانان نخبه و فناور همدان برای تولید دانش و محصول فناورانه گفت، هنوزظرفیت بسیار بالایی وجود دارد،که با تلاش می توان همدان رابه جایگاه واقعی آن برسانیم و با استفاده از ظرفیت بالای تکنولوژی وفناوری های نوین بتوانیم دراین حوزه اشتغال موثر و تولید ثروت داشته باشیم.

رئیسکمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کشور اظهار داشت، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری باید تقویت گردند، اساتید دانشگاه و دانشجویان ما باید دراین مراکز پژوهش های عملی انجام دهند ، و سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند در این مراکزدر جهت ارتباط صنعت خود با علم بکوشند .

دکتر حاجی بابایی در پایان افزود با تمام وجود از فعالیت پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به ویژه از ایده ها و طرح های جوانان نخبه و خلاق حمایت خواهم کرد .

در ادامه نشست دورهمی یلدای فناوران استان همدان دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان با بیان اینکه جذب افراد ایده پرداز و برگزاری دوره‌های آموزشی و ایجاد ارتباط با مراکز R&D صنایع، برگزاری رویدادهایی برای معرفی ایده‌های برتر و آموزش‌های لازم به استارت‌آپ‌ها از جمله فعالیت‌های پارک علم و فناوری است که برای تسهیل امر کسب و کارهای دانش‌بنیان صورت می پذیرد.

وی همچنین ارائه تسهیلات حمایتی و مالی، مشاوره علمی و برگزاری بازارهای تبادل و فناوری، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و ارائه معافیت‌های مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان از دیگر برنامه‌های پارک علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور در جهت تسهیل فرآیند کسب و کار استان دانست.

کزازی با بیان اینکه طی ۲ سال گذشته اعتبارات پارک علم و فناوری با تاخیر پرداخت شده است، اظهار داشت: سال گذشته با جذب ۲ میلیارد تومان و امسال نیز ۳٫۵ میلیارد تومان به صورت اوراق موافقت شده است.

ایشان با اشاره به اینکه اقتصادی پویاست که با نوآوری جدید و با قیمت پایین کیفیت تولیدات را بالا ببرد، گفت: بیش از ۱۳۰ واحد فناور در مراکز رشد استان همدان جذب شده‌اند و مشغول فعالیت هستند و ۵۸ شرکت دانش‌بنیان در استان داریم و انتظار داریم شرکت‌های دانش‌بنیان کیفیت کالاها را برای رقابت بالا ببرند.

وی عدم دسترسی به منابع مالی و جذب سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و نبود صندوق پژوهش و فناوری در استان را به عنوان مهمترین مشکل پیش روی شرکت‌های دانش بنیان اعلام کرد و گفت: رونق کسب و کار فناورانه و اثرگذاری آن بر چرخه اقتصادی کشور در گرو تشکیل صندوق‌های پژوهش و نوآوری است . لازم است با دستگاه‌های اجرایی استان با اعتماد به واحدهای فناور و تولیدات فناورانه و دانش‌بنیان آنان زمینه رشد و شکوفایی اقتصاد مبتنی بر دانش استان را ایجاد کنند.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر تویسرکان: اقتصاد دانش بنیان موتور محرک توسعه شهرستان تویسرکان است

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، به مناسبت هفته پژوهش و فناوری دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان در اولین روز دی ماه سال جاری و در سخنرانی پیش از خطبه‌های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه شهر تویسرکان به بیان عملکرد پارک علم و فناوری و مرکز نوآوری و شکوفایی شهرستان تویسرکان و اهمیت شرکت های دانش بنیان در رشد و پویایی فضای کسب و کار و اقتصاد مقاومتی پرداخت .

کزازی در ابتدا با تشریح اقتصاد مقاومتی گفت، تدبیر مقام معظم رهبری در اجرای این مهم، بر اساس عدالت محوری و برابری است و مبنی اجرای آن، اقتصادی مبتنی بر مردم سالاری و توجه ویژه به  دانش و فناوری است و گواه آن، بیانات معظم له و تاکید چند باره بر این دو مسئله است .

وی یکی از برنامه های اصلی دولت تدبیر و امید را توسعه کمی و تقویت شرکت های دانش بنیان دانست و حمایت از واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان را در راستای پیگیری سیاست های دولت در خصوص اقتصاد مقاومتی ابراز داشتند .

رئیس پارک استان خاطر نشان کرد تا کنون، دانشگاه ها چهار متد و نسل را در اجرای اهداف خود گذرانده­اند، ابتدا دانشگاه های آموزش محور، سپس دانشگاه های پژوهش محور و در حال شاهد فعالیت دانشگاه های کارآفرین هستیم و در آینده نیز با دانشگاه های نسل چهارم که بر مبنای تبدیل ایده به محصول دانشجویان را تربیت مینمایند مواجه خواهیم بود.

ایشان در ادامه تصریح کرد رسالت اصلی پارک علم و فناوری نیز تبدیل ایده به محصول است و پارک از افرادی که توانایی ذهنی و فکر دارند و به عبارتی نخبه هستند، حمایت می نماید تا با تبدیل ایده خود به محصول به پویایی اقتصاد مقاومتی کمک کند که این نخبگان شامل فارغ التحصیلان دانشگاهی، افراد خلاق و نوآور است.

اوبا بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته شرکت های کوچک و متوسط هستند که به اقتصاد رونق می دهند افزود پارک علم و فناوری استان همدان مدت ۸ سال است که فعالیت می کند و در حال تعداد ۱۴۰ واحد فناور مستقر دارد و ۵۸ شرکت دانش بنیان از استان مجوز گرفته اند و با حمایت مادی و معنوی پارک در حال فعالیت هستند .

دکتر کزازی سیاست تمرکز زدایی در حمایت از افراد خوش فکر شهرستان ها از مرکز استان را هدف ایجاد مراکز رشد نوآوری ذکر کرد و عنوان نمود در استان همدان ۵ مرکز رشد واحدهای فناور در حال فعالیت هستند که در شهرستان تویسرکان نیز مرکز نوآوری و شکوفایی افتتاح شد و در آینده نزدیک با جذب بیشتر واحدهای فناور به مرکز رشد ارتقاء خواهد یافت.

رئیس پارک علم و فناوری همچنین از نماینده شهرستان تویسرکان نیز قدردانی نمود و اظهار نمود، با پیگیری های ایشان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کمک قابل توجهی جذب گردید که بخشی به تجهیز و بخشی نیز صرف حمایت از واحدهای فناور شهرستان تویسرکان گردید .

ایشان در پایان از تمام افراد خوش خلاق و نوآورشهرستان دعوت کرد تا ایده های خود را جهت اجرایی شدن و تولید محصول به مرکز نوآوری آورده تا با مشاوره اساتید مجرب دانشگاهی و تولید محصول دانش بنیان، فضای کسب و کار شهرستان را رونق ببخشیم .

در اواخر هفته پژوهش و فناوری و ۲۷ آذر که به روز رزن نامگذاری گردیده : از ۴ محصول فناوری مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان رزن رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان ، با حضور دکتر کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان و آقای حسینی فرماندار شهرستان رزن و جمعی از مدیران اجرایی شهرستان رزن، در ایام هفته پژوهش و فناوری و در روز ۲۷ آذر سالروز شهادت دکتر مفتح که به روز رزن نامگذاری گردیده است از چهار محصول فناورانه شهرستان رزن رونمایی شد .

در ابتدای جلسه جناب آقای حسینی فرماندار شهرستان رزن با اشاره به اهمیت فناوری در ایجاد اشتغال و تولید ثروت، گفت مرکز رشد شهرستان رزن ثمرات ارزشمندی در شهرستان داشته و آینده خوبی برای توسعه اشتغال فناورانه در شهرستان متصور می شود .

وی همچنین با اشاره صدور حکم مشاور جوان برای مسئول مرکز رشد رزن گفت بنا داریم با حمایت بیشتر از مرکز رشد رزن، فرهنگ نوآوری را در سطح شهرستان با مدیریت بیشتری پیگیری نماییم.

در ادامه آقای دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان ضمن اشاره به مراکز رشد فناوری در توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش کشورها ،تصریح نمود با توجه به توانمندی های شهرستان رزن به ویژه در زمینه نیروی انسانی تحصیل کرده و کارآمد ، فعالیت مرکز رشد روند صعودی داشته افزایش طرح های پذیرش شده در مرکز رشد رزن گواه بر این موضوع است.امیدواریم با حمایت مسئولان شاهد جذب و پذیرش طرح های بیشتری در مرکز رشد رزن باشیم .

در پایان از ۴ محصول فناورانه توسط رئیس پارک و فرماندار شهرستان و مدیران اجرایی شهرستان به شرح زیر رونمایی گردید.

۱-توربین بادی با محور عمودی ، آقای حسین مصطفی لو شرکت توربین سازان نسیم غرب

۲-تلفن آنی سل آقای محمد مختاری و خانم لیلا خسروی

۳-دیتا باکس ، خانم معصومه نوروزی خندان و آقای حسن احمدی

۴-کشت و تولید جلبک سبز خانم سیده طیبه موسوی

همزمان با برگزاری هجدهمین نمایشگاه ملی هفته پژوهش و فناوری : دوره آموزشی ” نگاهی به نظام های ملی نوآوری و بخشی، از منظر همترازی تکنولوژی و بازار (catch up) ” توسط پارک علم و فناوری استان همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، دوره آموزشی ” نگاهی به نظام های ملی نوآوری و بخشی، از منظر همترازی تکنولوژی و بازار (catch up) ” توسط پارک علم و فناوری استان همدان در روز پنجشنبه  مورخ ۲۳ آذر ماه سال جاری، همزمان با هفته پژوهش و فناوری در محل نمایشگاه بین المللی تهران  برگزار شد.

این دوره آموزشی با حضور مدیران و کارشناسان پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، موسسات تحقیقاتی و دانشگاه های کشور و همچنین شرکت های فناور مستقر در پارک ها و مراکز رشد سراسر کشور برگزار گردید.

آقای دکتر ابراهیم سوزنچی کاشانی مدرس دوره آموزشی به تدریس سرفصل دوره شامل کلیات آشنایی با رویکرد نظام ملی نوآوری از منظر همترازی تکنولوژی و بازار (catch up) و آشنایی با شرایط کلی و زمان  ایجاد همترازی سطح فناوری کشورها در سطح جهان و بیان تجربیات و رویکردهای مفید پرداختند و در نهایت شرکت کنندگان سوالات خود را در خصوص مباحث ارائه شده طرح کردند.

شایان ذکر است، در پایان دوره آموزشی از شرکت کنندگان در خصوص کیفیت مطالب ارائه شده در دوره مذکور نظر سنجی به عمل آمد و اعضاء حاضر از نحوه برگزاری و موضوعات مطروحه در دوره ابراز رضایت نمودند.

در مراسم اختتامیه هفته پژوهش و فناوری استان همدان: موسسه فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان همدان به عنوان واحد تحقیق و توسعه برتر استان همدان در سال ۱۳۹۶انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان ، شرکت کنترل گاز اکباتان از موسسات فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان همدان در ارزیابی های صورت گرفته در هفته پژوهش و فناوری به عنوان واحد تحقیق و توسعه برتر استان همدان در سال ۱۳۹۶برگزیده شد

درهمایش هفته پژوهش و فناوری استان همدان که در مورخ ۲۲/۹/۱۳۹۶ در مرکز همایش های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار گردید، از پژوهش گران، فناوران، ایده پردازان و واحدهای تحقیق و توسعه برتر استان همدان در سال ۱۳۹۶ تجلیل شد و شرکت کنترل گاز اکباتان، به عنوان برترین واحد تحقیق و توسعه استان همدان در سال ۱۳۹۶ انتخاب گردید.

شرکت کنترل گاز اکباتان با مدیریت عاملی آقای مهندس جعفری از واحدهای صنعتی بزرگ و موفق استان همدان می باشد که به تولید انواع رگولاتورها و کنتورهای گاز شهری و همچنین تولید برخی از قطعات خودرو اشتغال دارد و  واحد تحقیق و توسعه این شرکت با مدیریت آقای مهندس قادری، از دی ماه سال ۱۳۹۲ تاکنون با طرح “کنتور گاز NGD” به عنوان موسسه فناور در پارک علم و فناوری استان همدان مستقر می باشد.

دومین بازار تبادل فناوری استان همدان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان: همزمان با برگزاری هجدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری استان همدان دومین رویداد منطقه ای بازار تبادل فناوری استان همدان با حضور رئیس پارک علم و فناوری همدان، ۲۰ سرمایه گذار حقوقی و حقیقی و همچنین ۲۰ عرضه کننده محصول نوآورانه در سه حوزه ۱- برق و الکترونیک، ۲- مکانیک و طراحی صنعتی ، ۳- فناوری اطلاعات و ارتباطات از استان با هدف جذب سرمایه گذار در طرح های فناوری در ۱۸آذرماه سال جاری در سالن اجتماعات نمایشگاه بین المللی همدان برگزار شد.

در این رویداد، فناوران، ایده و طرح های خود را به صورت تئوری عرضه کردند و سرمایه گذاران نیز در این مجال، نسبت به بررسی ایده های برتر جهت سرمایه گذاری و ارائه مشاوره برای بازاریابی محصولات ارائه شده اقدام کردند.

دکتر مجید کزازی، رئیس پارک علم و فناوری در این مراسم ابراز داشتند رکن اساسی فضای کسب و کار مبتنی بر فناوری و سرمایه گذاری ، بازار می باشد و نیاز بازار موجبات پویایی این عرصه را بدنبال خواهد داشت و رقابت مبتنی بر دانش فنی متضمن بقاء و تداوم فعالیت در بازار است .

ایشان تصریح کرد: البته دانش فنی کارساز است که با هزینه کمتر خدمات بیشتری را به همراه ارتقاء کیفیت در بازار ارائه نماید و اگر این مجموعه تبلور یابد میتوان به توسعه اقتصادی اندیشید .

وی افزود: بازار تبادل فناوری با حضور سرمایه داران و سرمایه گذاران از یک سو و فناوران و نوآوران از سوی دیگر شکل میگیرد که نخستین هدف آن این است که راهبردهایی در تبادل فناوری شکل بگیرد و تلاش کنیم در این فضا ارتباطی تنگاتنگ و گفتگویی مبتنی بر نیاز طرفین ایجاد کنیم.

او همچنین گفت، در برپایی دومین بازار تبادل فناوری در استان همدان زمینه های متفاوتی قابل اعمال بود ولی جهت رسیدن به نتایج ملموس در بازه زمانی کم محدود برگزار شد.

رئیس پارک علم و فناوری استان با بیان اینکه در کشور های توسعه یافته از دیر باز توجه ویژه ای به عرضه و تقاضای فناوری می شود، عنوان کرد در کشورهای در حال توسعه این رویکرد به تازگی مطرح گردیده و در کشور ما فرهنگ سازی ضرورتی غیر قابل انکار می باشد .

وی در خصوص لزوم فرهنگ سازی در کشورمان خاطرنشان کرد سرمایه دار برای رونق کسب و خود، باید با فناوری های نوین مرتبط با زمینه فعالیتش آشنا باشد و از آن بهره ببرد تا با بالا بردن کیفیت کالا و خدمات ارائه شده، متقاضی داشته باشد و یکی از روش های کم هزینه جهت اطلاع، دسترسی و بهره مندی سرمایه گذاران، حضور در بازارهای تبادل فناوری می باشد .

ایشان نیاز فناوران و نوآوران را نیز به این رویداد ضروری دانست و افزود، فناوران برای تجاری سازی محصول و ایده خود به سرمایه گذار نیاز دارند تا بتوانند فناوری خود را به ثروت برسانند و همه این اتفاقات اثرگذار در رونق دادن به بازار تبادل فناوری به ثمر خواهد رسید .

کزازی در پایان بستر این فرهنگ سازی را دانشگاه ، صنعت و مراکز تحقیقاتی دانست و عنوان نمود، ثروت و فناوری دو بازوی اجرایی در رشد و توسعه اقتصادی کشور است.

در آیین افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری استان همدان از دو محصوص فناورانه رونمایی شد .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان : در آیین افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری استان همدان با حضور استاندار همدان و معاون امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری و مدیران ارشد ادارات، در محل غرفه اختصاصی پارک علم و فناوری استان همدان از دو محصول تولید شده توسط شرکت دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان همدان رونمایی شد.

به مناسبت هفته پژوهش، هجدهمین نمایشگاه پژوهشی، فناوری و فن بازار با هدف ایجاد و احیای تفکر پژوهش و فناوری و همچنین ارائه محصولات دانش بنیان تولید شده در شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناوری پارک علم و فناوری ، ارائه دستاوردهای علمی – پژوهشی و تحقیقاتی و پایان‌نامه ها دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، سازمان ها و ارگان های استان همدان و همچنین آشنا کردن بیش از پیش و تشویق جامعه به سمت پژوهش و فناوری  و تفکر پژوهشی ، در ۳۸ غرفه و به مساحت تقریبی ۱۱۰۰ متر در محل برگزاری نمایشگاه بین المللی این استان افتتاح شد.

دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان در خصوص اقدامات صورت گرفته در پارک علم و فناوری گفت ، در حاشیه برگزاری این نمایشگاه از دو محصوص تولید شده با عنوان های ۱- طرح فناورانه “پرتابگر نجات غریق دریایی” تولید شده در ((شرکت آراد صنعت آسان ناجی)) واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان و ۲- طرح فناورانه “ساخت ترکیبات سیمانی با استفاده از سرباره های آهن گدازی” با نام تجاری سیمان سبز، تولید شده در شرکت دانش بنیان ((بنا بنیان زیست فناور)) واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان رونمایی شد

وی همچنین از برگزاری دومین رویداد بازار تبادل فناوری استان همدان در هفته پژوهش و فناوری و در محل برگزاری هجدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری استان همدان خبر داد و ابرا داشت که این رویداد مهم فناوری با حضور ۲۰ طرح فناورانه و همچنین ۲۰ سرمایه گذار از استان همدان در حوزه­های صنعت ،  کشاورزی و فناوری اطلاعات در محل سالن اجتماعات نمایشگاه بین المللی استان همدان در روز یکشنبه مورخ ۱۹ آذرماه سال جاری برگزار می گردد .

کزازی همچنین گفت پارک علم و فناوری همدان متولی برپایی غرفه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان همدان در نمایشگاه ملی هفته پژوهش و فناوری در تهران می باشد و علاوه بر برپایی غرفه و ساماندهی حضور دانشگاه ها و ادارت استان، یک کارگاه آموزشی نیز تحت عنوان ((نگاهی به نظام های ملی نوآوری و بخشی، از منظر همترازی تکنولوژی و بازار)) توسط پارک علم و فناوری استان همدان برگزار می شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان همچنین با اشاره به انتخاب فناور برتر استان همدان اعلام نمود: فراخوان و برگزاری جلسات داوری از اواخر تابستان آغاز گردیده و طی داوری های تخصصی در پارک، در نهایت تعداد ۱۰ ایده و فناور برتر در استان همدان انتخاب و معرفی شد و آیین تجلیل نیز در هفته پژوهش و فناوری برگزار می گردد.

ایشان تصریح کرد: برای توسعه پژوهش، ضرورت دارد پژوهشگران در همه عرصه‌هامورد حمایت قرار گیرندو طبق برنامه ریزی های صورت گرفته یک کارگاه آموزشی با عنوان ((راه اندازی کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات)) توسط پارک علم و فناوری استان همدان و همکاری بنیاد نخبگان استان برگزار می گردد .

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، مهمترین بستر توسعه اقتصادی، توجه به پژوهش و فناوری است، افزود: بر این اساس باید توجه ویژه به نهادهای فناوری شود تا  بتوان با حمایت از نخبگان و نوآوران و ایجاد زیرساخت های توسعه فناوری برای اشتغال دانش بنیان در داخل کشور و به تبع آن کاهش آمار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و جلوگیری از فرار مغزها از سرمایه های اجتماعی بهره کافی را برد .

فناوران وایده های برتر استان همدان در سال ۹۶ معرفی شدند .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان جلسات داوری ششمین دوره جشنواره انتخاب ایده و طرح فناورانه برتر استان همدان با مسئولیت پارک علم و فناوری استان همدان و با محوریت کمیته ایده و فناوران برتر ستاد هفته پژوهش و فناوری استان در آبان ماه سال جاری پایان یافت و فناوران برتر استان در سال ۱۳۹۶ مشخص شدند .

به منظور اطلاع رسانی و حضور فناوران و صاحبان ایده های فناورانه فراخوان ثبت نام از طریق صدا و سیما مرکز همدان و رسانه‌های جمعی، توزیع پوستر و مکاتبه با دستگاه های اجرایی استان و پایگاه اینترنتی پارک علم و فناوری استان همدان صورت گرفت.

در ابتدا ۵۲ طرح فناورانه در این جشنواره ثبت نام شد که ۳۶  مورد آن ایده فناوارنه و ۱۶ مورد آن فناوری تجاری سازی شده بودند و طرح ها در ۷ گروه تخصصی شامل برق و الکترونیک، شیمی و مواد، فناوری اطلاعات، مکانیک، عمران، کشاورزی و صنایع غذایی و مهندسی پزشکی و سلامت تقسیم بندی شدند

جلسات داوری از روز یکشنبه ۲۱ آذر ماه آغاز و تا روز شنبه ۲۷ آذر ماه ادامه یافت و در هر گروه تخصصی، یک داور فنی، یک داور کسب و کار و یک نماینده از دبیرخانه جشنواره حضور داشتند.

داوری این جلسات توسط ۱۹ داور از اعضای هیات علمی متخصص از دانشگاه های بوعلی سینا، صنعتی همدان، علوم پزشکی همدان، آزاد اسلامی واحد همدان، دانشگاه پیام نور و پارک علم و فناوری استان همدان، در محل پارک علم و فناوری برگزار شد .

پس از اتمام جلسات داوری، اعضای کمیته انتخاب ایده و فناور برتر استان، اسامی منتخبین را به شرح جدول زیر اعلام کردند.

لازم به یادآوری است برگزیدگان ششمین دوره جشنواره انتخاب ایده و طرح فناورانه برتر استان همدان در در روز ۲۲ آذر ماه در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در مرکز همایش های دانشگاه علوم پزشکی همدان در کنار پژوهشگران برتر استان معرفی و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

معرفی منتخبین ششمین دوره جشنواره انتخاب ایده و طرح فناورانه برتر استان همدان

برگزاری دوره آموزشی مالکیت فکری و ثبت اختراع بین المللی توسط پارک علم و فناوری استان همدان

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان: دوره آموزشی “مالکیت فکری و ثبت اختراع بین المللی” توسط پارک علم و فناوری استان همدان و با همکاری کانون پتنت ایران در مورخ ۹ آذرماه سالجاری با حضور صاحبان ایده و علاقمندان به مالکیت فکری در محل سالن اجتماعات مرکز آموزش و پژوهش های آینده نگاری برگزار شد.

این دوره آموزشی با حضور ۴۲ نفر از دانشجویان، مخترعین و محققین و صاحبنظران حوزه فناوری و نوآوری، اعضاء هیأت علمی، دانشجویان و سایر علاقمندان و صاحبان ایده و طرح فناورانه به منظور آشنایی با نحوه ثبت اختراع در داخل کشور و ثبت پتنت در خارج از کشور برگزار گردید .

آقای دکتر حسن علم خواه سرفصل­های دوره شامل کلیات حقوق مالکیت فکری، اصول نگارش متن اختراع، روند ثبت اختراع داخلی و خارجی، جستجوی اختراعات داخلی و خارجی، تجاری سازی اختراعات و معرفی نهادهای حامی، را مطرح نمود و شرکت کنندگان سوالات خود را در خصوص مباحث ارائه شده طرح کردند.

با توجه به نظرسنجی صورت گرفته  شرکت کنندگان رضایت مندی خود را از سطح کیفی دوره آموزشی مذکور ابراز نمودند .

واحد فناور مستقر در مرکز رشد همدان در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی حائز رتبه شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، آقای حسام نجاری، مدیر عامل شرکت دانش بنیان بنا بنیان زیست فناور واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان با طرح فناورانه “ساخت ترکیبات سیمانی با استفاده از سرباره های آهن گدازی” با نام تجاری سیمان سبز به عنوان یکی از برگزیدگان پنجمین نمایشگاه توآوری و فناوری ربع رشیدی انتخاب شد.
پنجمین جشنواره ربع رشیدی از ۲۰ تا ۲۴ آبان ماه از سوی منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی تبریز با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری آذربایجان شرقی در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار گردید.
در این جشنواره در ۳ بخش ایده های فناورانه، توسعه و تجاری سازی فناوری، و فروش محصولات و خدمات دانش بنیان برگزار گردید و طرح فناورانه “ساخت ترکیبات سیمانی با استفاده از سرباره های آهن گدازی” با نام تجاری سیمان سبز برگزیده سوم در بخش توسعه و تجاری سازی فناوری در زون تخصصی مصالح ساختمانی حایز این رتبه شد .
این طرح با استفاده از ضایعات صنعت ذوب آهن (سرباره) ترکیبات سیمانی بدست می آید که دارای خصوصیات دوامی و مقاومتی بهتر از سیمان معمولی می باشد و اثرات زیست محیطی بالایی دارد و تأییدیه های فنی لازم را دارا می باشد .

ایده های برتر مرتبط با محیط زیست در دوازدهمین ایده پارک معرفی شدند .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان دوازدهمین ایده پارک با موضوع کسب و کار سبز توسط پارک علم و فناوری استان همدان و با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست استان، دانشگاه صنعتی همدان و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات استان همدان در روز سه شنبه آخرین روز آبان ماه سال جاری در محل سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست استان برگزار و ایده های برتر مرتبط با محیط زیست معرفی شدند .

ایده پارک رویدادی است که افراد توانمندی خود را در ایده پردازی ، بیان ایده و انتقال آن به دیگران در محیطی دوستانه محک می زنند و در پایان علاوه بر اهدا جوایز نقدی و لوح تقدیر، ایده های برتر از حمایت ها و تسهیلات پارک علم و فناوری در راستای تبدیل ایده خود به محصول بهره مند می گردند .
دوازدهمین ایده پارک با موضوع کسب و کار سبز و با هدف ترویج کسب و کارهایی با کمترین اثر منفی بر محیط زیست و شناسایی ، جذب و حمایت از صاحبان ایده های مرتبط با محیط زیست برگزار شد.

در این رویداد ۵۳ ایده پرداز ثبت نام نمودند و پس از داوری اولیه، ۱۷ ایده پرداز خلاق به بیان و شرح ایده خود پرداختند و در پایان توسط هیأت داوران و اعلام رأی حضار،‌ ۳ ایده برتر به شرح ذیل انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.
۱- ایده اول : آقای جواد گرشاسبی با عنوان ایده : استفاده ازگچ پسماند صنایع چینی وسرامیک بهداشتی در تولید سیمان سفید
۲- ایده دوم آقای مجید رسولی با عنوان ایده : تولید بیوانرژی و کود زیستی از میکروجلبک ها
۳- ایده سوم: خانم شبنم کرمی تیلکو با عنوان ایده : نما (نمایشگر مصرف انرژی)

شایان ذکر است این رویداد با حضور جناب آقای دکتر محمد رضا محمدی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان همدان و داوری آقایان مهندس عربی، مهندس پیروز، دکتر شهرام و  مهندس جمشیدی برگزار گردید.

واحد فناور مستقر در مرکز رشد همدان با طرح فناورانه( پرتابگر نجات غریق دریایی) در جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» حائز رتبه شد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، آقای عرفان حسینی، مدیر عامل شرکت آراد صنعت آسان ناجی واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان با طرح فناورانه “پرتابگر نجات غریق دریایی” به عنوان یکی از برگزیدگان  جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» انتخاب شد.

جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» در تاریخ ۹ تا ۱۱ آبان ماه سال جاری توسط ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی و با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه صنایع دریایی در محل باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار گردید.

این جشنواره در ۴ بخش شرکت های دانش بنیان دریایی، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی ،ارگان های دریایی و ایده بازار های دانشجویی برگزار گردید و طرح فناورانه ” پرتابگر نجات غریق دریایی ” موفق به کسب رتبه دوم در بخش دستاوردهای فناورانه دریایی و مراکز علمی و تحقیقاتی و همچنین حائز رتبه سوم کشوری در بخش ایده بازار دانشجویی گردید.

این طرح با عنوان نجات غریق دریایی دارای قابلیت­های بسیاری در حوزه امداد و نجات دریایی می باشد و تأثیر به سزایی در کاهش مرگ و میر ناشی از غرق شدگی در دریا دارد. این طرح  تأییدیه های فنی  لازم را از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان هلال احمر و سازمان نجات غریق کشور دارا می باشد .

برگزاری سیزدهیمن رویداد ایده پارک در شهرستان رزن

سیزدهیمن رویداد ایده پارک در روز سه شنبه ۲۳ آبان ماه سال ۱۳۹۶ در دانشگاه پیام نور شهرستان رزن برگزار گردید و ۱۹ ایده مطرح و مورد ارزیابی داوران قرار گرفت .

در سیزدهیمن رویداد ایده پارک که به همت پارک علم و فناوری استان همدان برگزار شد، ۱۹ ایده پرداز خلاق به بیان و شرح ایده خود پرداختند و در پایان پس از اظهار نظر هیأت داوران و اعلام رأی حضار در این جلسه،‌ ۳ ایده برتر به شرح ذیل انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفت.

ایده اول خانم الهام قدسی با عنوان ایده: ساخت حسگر بر پایه نانوفیبر تنگستن و نانو ذرات طلا و پلاتین با توانایی شناسایی واندازه گیری استون در هوای تنفسی به منظور تشخیص دیابت، ایده دوم خانم محبوبه طلعتی رستمی با عنوان ایده: بازی کامپیوتری و ایده سوم آقای محمدصادق اسلامی با عنوان ایده: بستنی سیب زمینی (مخصوص زمستان)

شایان ذکر است این رویداد با حضور جناب آقای حسینی فرماندار شهرستان رزن و جناب آقای خزائیان مدیر امور اداری و مالی پارک علم و فناوری استان همدان برگزار گردید.