در آیین افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری استان همدان از دو محصوص فناورانه رونمایی شد .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان : در آیین افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری استان همدان با حضور استاندار همدان و معاون امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری و مدیران ارشد ادارات، در محل غرفه اختصاصی پارک علم و فناوری استان همدان از دو محصول تولید شده توسط شرکت دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان همدان رونمایی شد.

به مناسبت هفته پژوهش، هجدهمین نمایشگاه پژوهشی، فناوری و فن بازار با هدف ایجاد و احیای تفکر پژوهش و فناوری و همچنین ارائه محصولات دانش بنیان تولید شده در شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناوری پارک علم و فناوری ، ارائه دستاوردهای علمی – پژوهشی و تحقیقاتی و پایان‌نامه ها دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، سازمان ها و ارگان های استان همدان و همچنین آشنا کردن بیش از پیش و تشویق جامعه به سمت پژوهش و فناوری  و تفکر پژوهشی ، در ۳۸ غرفه و به مساحت تقریبی ۱۱۰۰ متر در محل برگزاری نمایشگاه بین المللی این استان افتتاح شد.

دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان در خصوص اقدامات صورت گرفته در پارک علم و فناوری گفت ، در حاشیه برگزاری این نمایشگاه از دو محصوص تولید شده با عنوان های ۱- طرح فناورانه “پرتابگر نجات غریق دریایی” تولید شده در ((شرکت آراد صنعت آسان ناجی)) واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان و ۲- طرح فناورانه “ساخت ترکیبات سیمانی با استفاده از سرباره های آهن گدازی” با نام تجاری سیمان سبز، تولید شده در شرکت دانش بنیان ((بنا بنیان زیست فناور)) واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان رونمایی شد

وی همچنین از برگزاری دومین رویداد بازار تبادل فناوری استان همدان در هفته پژوهش و فناوری و در محل برگزاری هجدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری استان همدان خبر داد و ابرا داشت که این رویداد مهم فناوری با حضور ۲۰ طرح فناورانه و همچنین ۲۰ سرمایه گذار از استان همدان در حوزه­های صنعت ،  کشاورزی و فناوری اطلاعات در محل سالن اجتماعات نمایشگاه بین المللی استان همدان در روز یکشنبه مورخ ۱۹ آذرماه سال جاری برگزار می گردد .

کزازی همچنین گفت پارک علم و فناوری همدان متولی برپایی غرفه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان همدان در نمایشگاه ملی هفته پژوهش و فناوری در تهران می باشد و علاوه بر برپایی غرفه و ساماندهی حضور دانشگاه ها و ادارت استان، یک کارگاه آموزشی نیز تحت عنوان ((نگاهی به نظام های ملی نوآوری و بخشی، از منظر همترازی تکنولوژی و بازار)) توسط پارک علم و فناوری استان همدان برگزار می شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان همچنین با اشاره به انتخاب فناور برتر استان همدان اعلام نمود: فراخوان و برگزاری جلسات داوری از اواخر تابستان آغاز گردیده و طی داوری های تخصصی در پارک، در نهایت تعداد ۱۰ ایده و فناور برتر در استان همدان انتخاب و معرفی شد و آیین تجلیل نیز در هفته پژوهش و فناوری برگزار می گردد.

ایشان تصریح کرد: برای توسعه پژوهش، ضرورت دارد پژوهشگران در همه عرصه‌هامورد حمایت قرار گیرندو طبق برنامه ریزی های صورت گرفته یک کارگاه آموزشی با عنوان ((راه اندازی کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات)) توسط پارک علم و فناوری استان همدان و همکاری بنیاد نخبگان استان برگزار می گردد .

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، مهمترین بستر توسعه اقتصادی، توجه به پژوهش و فناوری است، افزود: بر این اساس باید توجه ویژه به نهادهای فناوری شود تا  بتوان با حمایت از نخبگان و نوآوران و ایجاد زیرساخت های توسعه فناوری برای اشتغال دانش بنیان در داخل کشور و به تبع آن کاهش آمار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و جلوگیری از فرار مغزها از سرمایه های اجتماعی بهره کافی را برد .

فرم ثبت نام دوره آموزشی نگاهی به نظام های ملی نوآوری و بخشی از منظر همترازی تکنولوژی و بازار (catch up)

فناوران وایده های برتر استان همدان در سال ۹۶ معرفی شدند .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان جلسات داوری ششمین دوره جشنواره انتخاب ایده و طرح فناورانه برتر استان همدان با مسئولیت پارک علم و فناوری استان همدان و با محوریت کمیته ایده و فناوران برتر ستاد هفته پژوهش و فناوری استان در آبان ماه سال جاری پایان یافت و فناوران برتر استان در سال ۱۳۹۶ مشخص شدند .

به منظور اطلاع رسانی و حضور فناوران و صاحبان ایده های فناورانه فراخوان ثبت نام از طریق صدا و سیما مرکز همدان و رسانه‌های جمعی، توزیع پوستر و مکاتبه با دستگاه های اجرایی استان و پایگاه اینترنتی پارک علم و فناوری استان همدان صورت گرفت.

در ابتدا ۵۲ طرح فناورانه در این جشنواره ثبت نام شد که ۳۶  مورد آن ایده فناوارنه و ۱۶ مورد آن فناوری تجاری سازی شده بودند و طرح ها در ۷ گروه تخصصی شامل برق و الکترونیک، شیمی و مواد، فناوری اطلاعات، مکانیک، عمران، کشاورزی و صنایع غذایی و مهندسی پزشکی و سلامت تقسیم بندی شدند

جلسات داوری از روز یکشنبه ۲۱ آذر ماه آغاز و تا روز شنبه ۲۷ آذر ماه ادامه یافت و در هر گروه تخصصی، یک داور فنی، یک داور کسب و کار و یک نماینده از دبیرخانه جشنواره حضور داشتند.

داوری این جلسات توسط ۱۹ داور از اعضای هیات علمی متخصص از دانشگاه های بوعلی سینا، صنعتی همدان، علوم پزشکی همدان، آزاد اسلامی واحد همدان، دانشگاه پیام نور و پارک علم و فناوری استان همدان، در محل پارک علم و فناوری برگزار شد .

پس از اتمام جلسات داوری، اعضای کمیته انتخاب ایده و فناور برتر استان، اسامی منتخبین را به شرح جدول زیر اعلام کردند.

لازم به یادآوری است برگزیدگان ششمین دوره جشنواره انتخاب ایده و طرح فناورانه برتر استان همدان در در روز ۲۲ آذر ماه در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در مرکز همایش های دانشگاه علوم پزشکی همدان در کنار پژوهشگران برتر استان معرفی و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

معرفی منتخبین ششمین دوره جشنواره انتخاب ایده و طرح فناورانه برتر استان همدان

ثبت نام متقاضیان حضور در دومین بازار تبادل فناوری استان همدان

واحد فناور مستقر در مرکز رشد همدان در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی حائز رتبه شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، آقای حسام نجاری، مدیر عامل شرکت دانش بنیان بنا بنیان زیست فناور واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان با طرح فناورانه “ساخت ترکیبات سیمانی با استفاده از سرباره های آهن گدازی” با نام تجاری سیمان سبز به عنوان یکی از برگزیدگان پنجمین نمایشگاه توآوری و فناوری ربع رشیدی انتخاب شد.
پنجمین جشنواره ربع رشیدی از ۲۰ تا ۲۴ آبان ماه از سوی منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی تبریز با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری آذربایجان شرقی در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار گردید.
در این جشنواره در ۳ بخش ایده های فناورانه، توسعه و تجاری سازی فناوری، و فروش محصولات و خدمات دانش بنیان برگزار گردید و طرح فناورانه “ساخت ترکیبات سیمانی با استفاده از سرباره های آهن گدازی” با نام تجاری سیمان سبز برگزیده سوم در بخش توسعه و تجاری سازی فناوری در زون تخصصی مصالح ساختمانی حایز این رتبه شد .
این طرح با استفاده از ضایعات صنعت ذوب آهن (سرباره) ترکیبات سیمانی بدست می آید که دارای خصوصیات دوامی و مقاومتی بهتر از سیمان معمولی می باشد و اثرات زیست محیطی بالایی دارد و تأییدیه های فنی لازم را دارا می باشد .

ایده های برتر مرتبط با محیط زیست در دوازدهمین ایده پارک معرفی شدند .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان دوازدهمین ایده پارک با موضوع کسب و کار سبز توسط پارک علم و فناوری استان همدان و با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست استان، دانشگاه صنعتی همدان و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات استان همدان در روز سه شنبه آخرین روز آبان ماه سال جاری در محل سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست استان برگزار و ایده های برتر مرتبط با محیط زیست معرفی شدند .

ایده پارک رویدادی است که افراد توانمندی خود را در ایده پردازی ، بیان ایده و انتقال آن به دیگران در محیطی دوستانه محک می زنند و در پایان علاوه بر اهدا جوایز نقدی و لوح تقدیر، ایده های برتر از حمایت ها و تسهیلات پارک علم و فناوری در راستای تبدیل ایده خود به محصول بهره مند می گردند .
دوازدهمین ایده پارک با موضوع کسب و کار سبز و با هدف ترویج کسب و کارهایی با کمترین اثر منفی بر محیط زیست و شناسایی ، جذب و حمایت از صاحبان ایده های مرتبط با محیط زیست برگزار شد.

در این رویداد ۵۳ ایده پرداز ثبت نام نمودند و پس از داوری اولیه، ۱۷ ایده پرداز خلاق به بیان و شرح ایده خود پرداختند و در پایان توسط هیأت داوران و اعلام رأی حضار،‌ ۳ ایده برتر به شرح ذیل انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.
۱- ایده اول : آقای جواد گرشاسبی با عنوان ایده : استفاده ازگچ پسماند صنایع چینی وسرامیک بهداشتی در تولید سیمان سفید
۲- ایده دوم آقای مجید رسولی با عنوان ایده : تولید بیوانرژی و کود زیستی از میکروجلبک ها
۳- ایده سوم: خانم شبنم کرمی تیلکو با عنوان ایده : نما (نمایشگر مصرف انرژی)

شایان ذکر است این رویداد با حضور جناب آقای دکتر محمد رضا محمدی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان همدان و داوری آقایان مهندس عربی، مهندس پیروز، دکتر شهرام و  مهندس جمشیدی برگزار گردید.

واحد فناور مستقر در مرکز رشد همدان با طرح فناورانه( پرتابگر نجات غریق دریایی) در جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» حائز رتبه شد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، آقای عرفان حسینی، مدیر عامل شرکت آراد صنعت آسان ناجی واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان با طرح فناورانه “پرتابگر نجات غریق دریایی” به عنوان یکی از برگزیدگان  جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» انتخاب شد.

جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» در تاریخ ۹ تا ۱۱ آبان ماه سال جاری توسط ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی و با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه صنایع دریایی در محل باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار گردید.

این جشنواره در ۴ بخش شرکت های دانش بنیان دریایی، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی ،ارگان های دریایی و ایده بازار های دانشجویی برگزار گردید و طرح فناورانه ” پرتابگر نجات غریق دریایی ” موفق به کسب رتبه دوم در بخش دستاوردهای فناورانه دریایی و مراکز علمی و تحقیقاتی و همچنین حائز رتبه سوم کشوری در بخش ایده بازار دانشجویی گردید.

این طرح با عنوان نجات غریق دریایی دارای قابلیت­های بسیاری در حوزه امداد و نجات دریایی می باشد و تأثیر به سزایی در کاهش مرگ و میر ناشی از غرق شدگی در دریا دارد. این طرح  تأییدیه های فنی  لازم را از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان هلال احمر و سازمان نجات غریق کشور دارا می باشد .

برگزاری سیزدهیمن رویداد ایده پارک در شهرستان رزن

سیزدهیمن رویداد ایده پارک در روز سه شنبه ۲۳ آبان ماه سال ۱۳۹۶ در دانشگاه پیام نور شهرستان رزن برگزار گردید و ۱۹ ایده مطرح و مورد ارزیابی داوران قرار گرفت .

در سیزدهیمن رویداد ایده پارک که به همت پارک علم و فناوری استان همدان برگزار شد، ۱۹ ایده پرداز خلاق به بیان و شرح ایده خود پرداختند و در پایان پس از اظهار نظر هیأت داوران و اعلام رأی حضار در این جلسه،‌ ۳ ایده برتر به شرح ذیل انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفت.

ایده اول خانم الهام قدسی با عنوان ایده: ساخت حسگر بر پایه نانوفیبر تنگستن و نانو ذرات طلا و پلاتین با توانایی شناسایی واندازه گیری استون در هوای تنفسی به منظور تشخیص دیابت، ایده دوم خانم محبوبه طلعتی رستمی با عنوان ایده: بازی کامپیوتری و ایده سوم آقای محمدصادق اسلامی با عنوان ایده: بستنی سیب زمینی (مخصوص زمستان)

شایان ذکر است این رویداد با حضور جناب آقای حسینی فرماندار شهرستان رزن و جناب آقای خزائیان مدیر امور اداری و مالی پارک علم و فناوری استان همدان برگزار گردید.

برگزاری جلسه مشترک پارک علم و فناوری استان و دانشگاه بوعلی سینا با هدف افزایش تعاملات

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان : در روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۷ جلسه مشترکی با حضور سرپرست دانشگاه بوعلی سینا و رییس پارک علم و فناوری همدان با هدف افزایش تعاملات فی ما بین جهت پیشبرد امور فناوری در دفتر کار سرپرست محترم دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر یعقوب محمدی فر سرپرست دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه پارک و دانشگاه بستر مناسبی جهت پیشرفت و توسعه علمی هستند، گفت : پارک علم و فناوری رویکرد مناسبی در برپایی ایده پارک در استان دارد و عملکرد خوبی را شاهد بودیم .

وی خاطر نشان کرد، در راه اندازی مرکز D8 زیرساخت های مورد نیاز رعایت شده و با افتتاح آن شاهد تحول در علم آموزی خواهیم بود و اعتقاد داریم باید دانشگاه مردمی باشد و جزء جدا نشدنی اجتماع و مردم باشد.

ایشان در ادامه گفت با پارک از سال های قبل آشنایی دارم و معتقد هستم پارک عملکرد مطلوبی داشته و حرکتش رو به جلو بوده است.

دکتر محمدی فر همچنین ابراز داشت: برای تقویت و بازدهی سریع فعالیت پارک در دانشگاه، فعالیت ها و فرهنگ سازی های پارک در خصوص کار آفرینی و فناوری را بر محور هیات علمی دانشگاه معطوف بدارید زیرا هیات علمی می تواند با ارتباط مستمر که با تمام دانشجویان دارد همواره دانشجویان و فارغ التحصیلان را به سمت فناوری و کارآفرینی سوق دهد .

در ادامه دکتر کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان نیز ضمن تبریک انتصاب دکتر محمدی فر ، در خصوص عملکرد پارک توضیحاتی را ارائه فرمودند و گفتند در طول ادوار گذشته با دانشگاه بوعلی سینا همکاری و تعامل بسیار خوبی وجود داشته و ادامه این روند موجب انس دانشجویان با فناوری خواهد بود.

وی با تشریح زیست بوم فناوری گفت دانشگاه هسته اصلی این اکوسیستم هست و انرژی اولیه که فارغ التحصیلان و نخبه های دانشگاهی هستند از این بستر محیا می گردد .

رئیس پارک با ارائه شاخص های عملکرد پارک عنوان داشت در حوزه حمایت از فارغ التحصیلان دانشگاهی و ارائه تسهیلات  در قالب جذب واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان آمار بالایی داریم و همچنین در برگزاری ایده پارک های تخصصی در دانشگاه که نمونه بومی شده استارت آپ ها در استان همدان می باشد آمار بالایی داریم و تلاش پارک بر این بوده تا از بدو تحصیل دانشجویان با مفاهیم فناوری و تولید ثروت از طریق دانش آشنا شوند .

پارک علم و فناوری استان همدان دوره آموزشی آشنایی با مدل کسب و کار را با همکاری دانشکده مهندسی دانشگاه بوعلی سینا برگزار نمود.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، دوره آموزشی تدوین مدل و طرح کسب و کار توسط پارک علم و فناوری استان همدان و با همکاری دانشکده مهندسی دانشگاه بوعلی سینا با حضور دانشجویان علاقمند در روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۶/۸/۲۲ در محل دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد.

این دوره آموزشی با حضور بیش از ۳۵ نفر از دانشجویان دانشکده مهندسی و همچنین  سایر دانشجویان علاقمند با هدف آشنایی و مهارت افزایی در بین دانشجویان برگزار گردید .

مدرس دوره آموزشی آقای ساسان کلافچی مطالب آموزشی خود را  در خصوص نوآوری، ایده پردازی، و همچنین شرح موارد ضروری در فرم بوم کسب و کار و مثال­هایی در خصوص کسب و کارهای موفق، مطرح نمودند و در نهایت با تکمیل یک نمونه بوم با مشارکت شرکت کنندگان بصورت عملی ادامه داشت و شرکت کنندگان سوالات خود را در خصوص مباحث ارائه شده طرح کردند .

با توجه به نظرسنجی صورت گرفته  شرکت کنندگان رضایت مندی خود را از سطح کیفی دوره آموزشی مذکور ابراز نمودند .

ثبت نام در دوازدهیمن رویداد ایده پارک با موضوع کسب وکار سبز

جهت ثبت نام در دوازدهیمن رویداد ایده پارک با موضوع کسب وکار سبز کلیک نمایید.

 

هفتمین جلسه شورای مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان در سال ۱۳۹۶

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری هفتمین جلسه شورای مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان در سال ۱۳۹۶ به منظور بررسی طرح های فناورانه جهت استقرار در مرکز رشد واحد های فناور شهرستان همدان با حضور اعضاء شورا و به ریاست دکتر کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان در روز سه شنبه ۱۶ آبان در محل پارک علم و فناوری استان همدان برگزار گردید .

در این جلسه در خواست پذیرش دو واحد فناور، در خصوص استقرار در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان  مورد بررسی قرار گرفت و با پذیرش آنها در آن مرکز رشد موافقت گردید .

همچنین یک واحد از واحدهای پیش رشد مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان نیز درخواست تبدیل وضعیت از دوره پیش رشد به دوره رشد را داشتند که در جلسه شورای مرکز رشد بررسی و تایید گردید  .

نشست اشتراک دانش با موضوع کسب و کار سبز

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، نشست اشتراک دانش با موضوع کسب و کار سبز پیش رویدادی برای دوازدهمین رویداد ایده پارک با موضوع فوق در مورخ ۱۰ آبان ماه سال جاری در محل سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان برگزار گردید.

در این نشست که با حضور مشتاقان و علاقمندان برگزار گردید، ابتدا جناب آقای دکتر محمدی رئیس اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان در خصوص زمینه ها و فرصت های ایجاد کسب و کار سبز در ایران و حمایت های دولتی مواردی را مطرح نمودند. در ادامه جناب آقای مهندس پیروز مدرس کارآفرینی، مطالبی را در خصوص حل خلاقانه مسئله و ایده پردازی مطرح نمودند. در ادامه نشست جناب آقای مهندس فرهانچی سرپرست امور موسسات پارک علم و فناوری استان همدان چگونگی و نحوه تکمیل بوم مدل کسب و کار را بیان نمودند و در پایان نشست نیز جناب آقای مهندس ازمیری دبیر رویداد ایده پارک فرآیند برگزاری رویداد ایده پارک و نحوه ثبت نام در آن را مطرح نمودند.

در ضمن برای اولین بار در استان همدان پیرامون نشست اشتراک دانش کسب و کار سبز تاک شو (مصاحبه با کارآفرین) برگزار گردید.

 

برگزاری دوره آموزشی آشنایی با تدوین طرح کسب و کار توسط پارک علم و فناوری استان همدان

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، دوره آموزشی با عنوان آشنایی با تدوین طرح کسب و کار توسط پارک علم و فناوری استان همدان جهت آشنایی متقاضیان شرکت در جشنواره انتخاب ایده و فناور برتر سال ۱۳۹۶ و سایر علاقمندان از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناورتابعه ، در روز شنبه مورخ ۱۳۹۶/۸/۱۱ در محل مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.

این دوره آموزشی جهت آشنایی متقاضیان شرکت در جشنواره انتخاب ایده و فناور برتر سال ۱۳۹۶با هدف تدوین درست بر اساس استاندارهای مربوطه طرح ها برای ارسال به جشنواره و با حضور ۲۵ نفر از این متقاضیان برگزار گردید.

آقای دکتر عباس صمدی مدرس دوره آموزشی، شرح کاملی از اجزاء و بخش های یک مدل کسب و کار   را بیان نمود و همچنین توضیحاتی در خصوص فرمِ تهیه طرح کسب و کار ویژه ششمین جشنواره انتخاب فناور برتر استان همدان در سال ۱۳۹۶ را نیز ابراز داشتند.

در ادامه شرکت کنندگان سوالات خود را در خصوص مباحث ارائه گردیده مطرح و با توجه به نظرسنجی صورت گرفته  شرکت کنندگان رضایت مندی خود را از سطح کیفی دوره آموزشی مذکور ابراز نمودند .

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طرح های فناورانه مرکز رشد کبودرآهنگ بازدید نمود.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، دکتر خسرو پیری، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه مراسم نکوداشت “روز کبودراهنگ” ، از غرفه مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان کبودرآهنگ بازدید بعمل آورد.
این مراسم با هدف گرامیداشت شهدای روز ۵ آبان ۱۳۵۷ و گرامیداشت شهرستان کبودرآهنگ و همچنین گردهمایی نخبگان برجسته بومی وهم افزایی برای توسعه شهرستان در مورخه ۴/۸/۱۳۹۶ با حضور مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، امام جمعه کبودرآهنگ، استاندار همدان و نماینده مردم شهرستان های بهار و کبودراهنگ و برگزار گردید.
برپایی نمایشگاه، دستاوردهای فناورانه متعلق به واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد شهرستان کبودراهنگ نیز یکی دیگر از بخش های این نمایشگاه بود که کیفیت طرح های حاضر در نمایشگاه و مشارکت واحدها در غرفه نمایشگاه مورد توجه مدعوین قرار گرفت و فرماندار محترم شهرستان نیز در خصوص فعالیت های صورت گرفته تقدیر و تشکر نمودند.
در خلال برگزاری این نمایشگاه دکتر پیری مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم از طرح های حاضر در نمایشگاه بازدید نمود و با واحدهای فناور از نزدیک در خصوص نحوه فعالیت ها و همچنین دستاوردها و مشکلات ایشان گفتگو نمودند.
لازم به ذکر است که تعداد ۶ طرح منتخب ذکر شده در زیر در این نمایشگاه حضور داشتند.
شرکت کننده:
۱ – شرکت هنر آفرینان هگمتانه با عنوان طرح ( ترمه-سرمه-آیینه-ساعت- گره چینی )
۲ – شرکت آبتین صنعت سپنتا با عنوان طرح ( دستگاه زرّین کوب لوله پلی اتیلن بغل دوخت )
۳ – شرکت مهراز چاپ ناموران با عنوان طرح ( دستگاه چاپ حرارتی بر روی لباس )
۴ – جناب آقای حامد اسلامی با عنوان طرح ( ایستگاه پرورش وتلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل )
۵ – جناب آقای متین حمزه خانلو با عنوان طرح ( تخت همیار بیمار )
۶- جناب آقای حسن منافی با عنوان طرح ( تولید و فراوری بره موم زنبور عسل )

واحد فناور مستقر در مرکز رشد شهرستان همدان، برگزیده نهایی جشنواره ایده‌های ‌برتر و اختراعات مدیریت شهری، در تبریز شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، طرح “پلاک شب تاب سرامیکی با لعاب فسفر اسانس” متعلق به آقای سجاد رستمی، هسته فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان به عنوان یکی از برگزیدگان  جشنواره ایده‌های ‌برتر و اختراعات مدیریت شهری، تبریز انتخاب شد.

این جشنواره از ۱۸ تا ۲۰ مرداد ماه امسال از سوی شهرداری تبریز و با پشتیبانی بنیاد ملی نخبگان در زمینه‌های «عمران شهری»، «معماری، زیباسازی و سیما منظر شهری»، «محیط‌ زیست، بهداشت محیط شهری و مدیریت پسماند»، «گردشگری و هنرهای مردمی»، «اقتصاد شهری و درآمدهای پایدار»، «فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی»، «ترافیک، حمل‌ونقل و بار شهری»، «فناوری اطلاعات، ارتباطات و رسانه»، «بافت های تاریخی و میراث ماندگار» و «خدمات شهری و فضای سبز» در محل عمارت تاریخی شهرداری تبریز برگزار گردید.

در ابتدا ۳۳۱ ایده در این جشنواره ثبت نام کردند که از این تعداد ۳۰ اثر را برای مرحله داوری انتخاب شد، همچنین ۴۷ اختراع به دبیرخانه ارسال شده بود که ۲۹ اختراع پذیرش شده و در نهایت دو اختراع به مرحله نهایی راه یافتند.

طرح فناورانه “پلاک شب تاب سرامیکی با لعاب فسفر اسانس” توسط آقای سجاد رستمی، در بخش اختراعات برگزیده انتخاب شده و دارای کاربرد های فراوانی در حوزه زیباسازی شهری می باشد و می توان از آن در سردرب پلاکهای شهری استفاده نمود و حداکثر چهار ساعت بعد از تاریکی هوا به صورت طبیعی با استفاده از ترکیبات معدنی، پلاک مذکور نورانی و قابل رؤیت در شب می باشد.

ثبت نام در کارگاه آموزشی تدوین طرح کسب و کار

جلسه مشترک فرماندار شهرستان رزن و روسای دانشگاه های شهرستان جهت هماهنگی برگزاری اولین رویداد ایده پارک شهرستان، برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، جلسه مشترک با حضور فرماندار شهرستان رزن و روسای دانشگاه های شهرستان جهت برگزاری اولین رویداد ایده پارک شهرستان رزن با موضوع “کسب و کار فردای من” ،ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز دوشنبه مورخ ۱۷مهر ماه، با حضور جناب آقای حسینی فرماندار محترم شهرستان و روسای دانشگاههای آزاد و پیام نور شهرستان رزن در محل سالن جلسات فرمانداری رزن برگزار گردید.

در ابتدای جلسه جناب آقای حسینی با اشاره به ظرفیت شهرستان در زمینه نخبگان و نوآوران و نرخ بالای بیکاری، لزوم توجه به کسب و کار دانش بنیان و نوآورانه و ترویج آن در شهرستان ضروری دانست و از روسای دانشگاه ها خواست تا با مرکز رشد شهرستان رزن جهت برگزاری این رویداد تعامل داشته باشند .

در ادامه مهندس بیژنی نیز ضمن خوش آمد گویی، وظایف پارک علم و فناوری و اهمیت مرکز رشد رزن در پیشرفت و توسعه شهرستان رزن را تبیین نمود و همچنین توضیحاتی در خصوص برگزاری رویداد ایده پارک و موضوع برگزاری ارائه کرد و درخواست کرد اطلاع رسانی توسط دانشگاه ها جهت مشارکت حداکثری ایده پردازان و دانشجویان در این رویداد انجام شود.

لازم به توضیح است رویداد ایده پارک “کسب و کار فردای من”در تاریخ ۲۳ آبان ماه سال جاری در محل سالن همایش های دانشگاه پیام نور شهرستان رزن برگزار خواهد شد.

رویداد ایده پارک با موضوع کسب و کار فردای من در شهرستان رزن برگزار می گردد .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان ، رویداد ایده پارک با موضوع “کسب و کار فردای من” با هدف فرهنگ سازی و تشویق افراد نوآور به ایجاد و توسعه کسب و کارهای فناورانه و دانش بنیان،در بین اقشار دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در شهرستان رزن، برگزار می گردد .

در این گزارش آمده است کلیه علاقه مندان و فناوران و صاحبان ایده فناورانه که طرح و ایده آنان دارای ویژگی امکان پذیری، نوآوری و بازار پسند بودن، به منظور حضور در این رقابت علمی فناورانه، نسبت به دریافت فرم ثبت نام از طریق سایت اینترنتی پارک علم و فناوری استان همدان بخش ایده پارک به آدرس www.idea.hstp.ir و ارسال آن بانضمام مدارک و مستندات مربوطه حداکثر تا مورخ ۱۹/۸/۱۳۹۶ اقدام فرمایند.

لازم به ذکر است رویداد ایده پارک “کسب و کار فردای من”در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۹۶ در سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور رزن برگزار خواهد شد و ثبت نام در این رویداد برای عموم آزاد بوده و علاقه مندان پس از ثبت نام و پذیرش اولیه، باید ایده خود را در عرض سه دقیقه به حضار و داوران ارائه نمایند

۱۰ طرح فناور شاخص حوزه ICT در غرفه پارک علم و فناوری استان همدان در یازدهمین نمایشگاه الکامپ به نمایش گذاشته شد .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، در روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۶/۸/۱ دوازدهمین نمایشگاه تخصصی الکامپ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی همدان آغاز به کار نمود و در این نمایشگاه پارک علم و فناوری استان همدان با ارائه ۱۰ طرح فناورانه شاخص در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و با هدف حمایت و معرفی دستاوردهای مرتبط واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان در حوزه ICT و محصولات دیجیتال و جذب سرمایه گذار و همچنین شناسایی ایده های جدید مرتبط در غرفه ویژه حضور دارد .

در افتتاحیه نمایشگاه جناب آقای رضا قیاسی معاون امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری همدان از غرفه پارک علم و فناوری استان همدان بازدید و با توضیحات صاحبان طرح ها، از نزدیک با ۱۰ طرح فناورانه متعلق به شرکت های دانش بنیان حاضر در نمایشگاه آشنا شدند و در پایان ضمن ابراز خرسندی از وضعیت غرفه پارک  اعلام فرمود: استانداری همدان از واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان حمایت می کنند.

از نکات بارز برگزاری نمایشگاه الکامپ امسال همزمانی برگزاری نمایشگاه با دومین نمایشگاه اقتصاد و سرمایه استان می باشد که بانک ها و مراکز کارآفرینی و نیز واحدهای سرمایه گذار نیز در این نمایشگاه حضور دارند، که امکان شناسایی و جذب سرمایه گذاران در طرح های فناوری حاضر را درنمایشگاه افزایش می دهد .

۱۰ طرح حاضر در غرفه پارک عبارتند از: ۱- طرح تولید تصاویر سیتی اسکن چهار بعدی مبتنی بر واقعیت افزوده پویا، شرکت بیتا نگار افزار ۲- طرح پرینتر سه بعدی، شرکت برسام طریق ماندگار ۳-  طرح مهر نماز هوشمند، شرکت ایده پردازان ماد ۴-  طرح تولید محتوا برای گرافیک رایانه ای، شرکت ویرا مهرازان مادستان ۵- طرح ساخت بازی بومی رایانه ای، شرکت ترنج هنرافزار هگمتان ۶- طرح زمینو (zamino.org)، شرکت برنامه نویسان علمی ساد ۷- طرح چاپار فود، شرکت فرا سامانه نوین هگمتان ۸- طرح ایجاد شبکه اجتماعی مسیر بدون مانع (ردپا)، تیم کاری پارس برنامه نویسان آرتا ۹- طرح نرم افزار های پزشکی و وبسایت های تخصصی پزشکی، شرکت فناوران آویژه آریا ۱۰-  طرح سیستم تلفنی آنی سل، شرکت آنی سل

خاطر نشان می گردد غرفه اختصاصی پارک علم و فناوری استان همدان در دوازدهمین نمایشگاه تخصصی الکامپ، تا تاریخ ۵ آبان ماه سال جاری پذیرای علاقمندان و بازدید کنندگان عزیزمی باشد.

برگزاری دوره های آشنایی با پارک علم و فناوری و مراکز رشد برای دانشجویان جدیدالورد دانشگاه بوعلی سینا

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، مصادف با شروع سال تحصیلی جدید و در مراسم دانشجویان جدید الورود دانشگاه بوعلی سینا خدمات و حمایت های پارک علم و فناوری استان همدان توسط کارشناسان معاونت فناوری پارک به دانشجویان معرفی گردید.

طی هماهنگی با روسای محترم دانشکده های کشاورزی، فنی و مهندسی و شیمی دانشگاه بوعلی سینا و به منظور ایجاد آشنایی هرچه بهتر دانشجویان جدید الورود با مفاهیم پارک علم و فناوری و مراکزرشد، فناوری، کارآفرینی و همچنین هدف گذاری و جهت دهی علمی و فناورانه به فعالیت آموزشی دانشجویان جدید الورود از بدو تحصیل کارشناسان فناوری پارک علم و فناوری همدان در جشن دانشجویان جدید الورود حاضر و نحوه استفاده از خدمات و امکانات موجود در پارک ها و مراکز رشد را در جلسات دانشکده های  دانشگاه بوعلی سینا تبیین کردند.

خاطرنشان می گردد این جلسات در تاریخ های ۱۸، ۲۵ و ۲۶ مهرماه ۱۳۹۶ به ترتیب در دانشکده های کشاورزی، فنی و مهندسی و شیمی با حضور دانشجویان جدید الورود دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، رؤسا و معاونین و اساتید دانشکده ها برگزار گردید و آقایان مهندس مجتبی فرهانچی مدیرامور موسسات پارک علم و فناوری و مهندس محمد جمشیدی مدیر مرکز رشد شهرستان همدان مطالب را به سمع مدعوین رساندند.

همزمان با هفته پژوهش و فناوری از صاحبان ایده و طرح فناورانه برتر در استان همدان تجلیل می گردد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان : ششمین دوره انتخاب ایده و طرح فناورانه برتر استان همدان، با هدف ترویج فرهنگ فناوری، شناسایی ایده پردازان و فناوران در استان و معرفی دستاوردهای جدید فناورانه، همزمان با هفته پژوهش و فناوری در سال ۱۳۹۶ توسط کمیته فناوران برتر استان همدان برگزار می گردد .

دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان و دبیر کمیته انتخاب ایده و فناور برتر ستاد هفته پژوهش و فناوری استان همدان  در خصوص برگزاری این جشنواره اظهار داشت، این جشنواره در دو بخش مجزای ایده های فناورانه برتر و فناوری های تجاری سازی شده برتر برگزار می گردد و برگزیدگان این جشنواره در مراسم اختتامیه هفته پژوهش و فناوری مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

وی همچنین بیان کرد، شرکت کنندگان در این جشنواره می توانند در بازار تبادل فناوری که همزمان با نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و با هدف جذب سرمایه گذار برگزار می گردد، حضور یافته و نسبت به معرفی و جذب سرمایه گذار و یا حتی فروش محصول خود در این رویداد اقدام نمایند .

ایشان در ادامه همچنین گفت، امکان ثبت نام و حضور در این جشنواره برای کلیه ایده پردازان و فناوران استان اعم از حقیقی یا حقوقی، دولتی یا غیر دولتی دارای ایده های فناورانه یا محصولات تجاری سازی شده فراهم است و متقاضیان می بایست با مراجعه به سایت پارک علم و فناوری استان همدان به آدرس www.hstp.ir نسبت به دریافت فرم ثبت نام و تکمیل آن اقدام کنند.

ایده پارک با موضوع مدیریت شهری و خدمات مطلوب شهرداری برگزار می گردد .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان ، در روز یکشنبه مورخ ۱۶/۷/۱۳۹۶ رئیس و مدیران پارک علم و فناوری استان با حضور در صحن شورای اسلامی شهر همدان خدمات و حمایت های پارک علم و فناوری را از شرکت های دانش بنیان و همچنین ایده پارک را به اعضای اصلی شورای شهر و مدیران ارشد شهرداری های مناطق چهارگانه همدان مدیران سازمان های تابعه شهرداری معرفی نمودند .

در ابتدا این نشست دکتر مولوی رئیس شورای اسلامی شهر همدان ضمن خیر مقدم و گرامیداشت دومین سالگرد شهادت سردار همدانی به لزوم بکارگیری فناوری های نوین در مدیریت شهری و همچنین ارائه خدمات بهتر به شهروندان اشاره کرد، مولوی گفت بستر برای این مهم فراهم است و شورای اسلامی شهر همدان از این تحول استقبال می نماید .

در ادامه مهندس حمید بادامی نجات رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر گفت بهره مندی از فناوری های نوین در مدیریت شهری در بهبود فرآیندها تاثیر بسزایی دارد وهدف از این جلسه برگزاری رویداد ایده پارک با موضوع اختصاصی نیازهای خدمات شهری می باشد.

وی همچنین برگزاری ایده پارک را فرصت خوبی جهت حضور و مشارکت ایده پردازان و فناوران در مدیریت شهری برشمرد و گفت این مشارک باعث ایجاد حس مسئولیت و آشنایی با معظلات اداره شهر و افزایش رضایتمندی ایشان می گردد و از مدیران مناطق چهارگانه شهرداری و مدیران سازمان های تابعه شهرداری خواست تا نیازهای فناوری در حوزه خدمات شهری را احصا و به مرکز مطالعات و پژوهش های شورا ارائه نمایند .

دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان شهرداری های کلان شهرها را در استفاده از فناوری های نوین در بهبود و توسعه خدمات مطلوب شهری پیشرو دانست و برخی از این فناوری ها را در شهرداری ها عنوان نمود.

ایشان توانمندی شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور استان همدان در ارائه محصولات فناورانه در حوزه خدمات شهری را اینگونه برشمرد که با بکار گیری فناوری های نوین در مدیریت شهری و اجرای ایده پارک معظلات مدیریت شهری مرتفع می گردد .

در ادامه مهندس مجتبی فرهانچی سرپرست امور موسسات پارک نیز به تفصیل در خصوص، خدمات و حمایت های پارک پرداخت و ایده پارک و نحوه برگزاری آن را برای اعضا اصلی شورا و اعضا حاضر در شرح داد. وی ایده پارک را بستر مناسب برای اطلاع رسانی معظلات خدمات شهری به نوآوران، فناوران، اساتید دانشگاه و دانشجویان دانست .

طرح پرتابگر نجات غریق دریایی مستقر در مرکز رشد همدان عنوان برگزیده نهایی جشنواره اختراعات و ابتکارات منطقه ای رویش زاگرس را کسب نمود .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان: آقای عرفان حسینی مجری طرح پرتابگر نجات غریق دریایی و مدیرعامل شرکت آراد صنعت آسان ناجی، مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان به عنوان یکی از برگزیدگان  نهایی جشنواره اختراعات و ابتکارات منطقه ای رویش زاگرس در شهریور ماه ۱۳۹۶ در استان کرمانشاه،انتخاب گردید .

جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش زاگرس در روز چهارشنبه ۱/۶/۱۳۹۶ با حضور طرح های فناورانه منتخب از استان های غرب کشور شامل استان های کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان و همدان توسط بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه برگزار شد و از بین ۱۲۵ طرح ارسالی ۸۹ طرح منتخب در نمایشگاه حضور داشتند و پس از داوری های تخصصی ۲۵ طرح موفق به کسب رتبه سطح سه بنیاد ملی نخبگان شدند .

آقای عرفان حسینی مجری طرح پرتابگر نجات غریق دریایی و مدیرعامل شرکت آراد صنعت آسان ناجی، مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان همدان نیز یکی از برگزیدگان  نهایی جشنواره اختراعات و ابتکارات منطقه ای رویش زاگرس بود. طرح وی با عنوان نجات غریق دریایی دارای قابلیت­های بسیاری در حوزه امداد و نجات دریایی می باشد و تأثیر به سزایی در کاهش مرگ و میر ناشی از غرق شدگی در دریا دارد. این طرح  تأییدیه های فنی  لازم را از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان هلال احمر و سازمان نجات غریق کشور دارا می باشد.

جشنواره های منطقه ای رویش توسط بنیاد ملّی نخبگان با هدف رونق بخشیدن به فضای ابتکار، ایجاد انگیزه در بین جوانان و شناسایی اختراع و نوآوری های  برگزیده و تسهیل در ساخت و تبدیل آنها به محصول دانش بنیان و تکمیل چرخه نوآوری و تبدیل دارایی های فکری به ثروت، برگزار می شود.

کارگاه آموزشی با عنوان “رصد فناوری، مفاهیم، ضرورتها، ابزارها و مرور تجارب” به همت پارک علم و فناوری استان همدان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، دوره آموزشی با عنوان “رصد فناوری: مفاهیم، ضرورتها، ابزارها و مرور تجارب” جهت بهره مندی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناو و همچنین محققین و صاحبنظران حوزه فناوری و نوآوری توسط پارک علم و فناوری استان همدان از ساعت ۱۴ الی ۱۶ روز دوشنبه مورخ ۲۷ شهریورماه سالجاری در سالن جلسات مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری استان برگزار گردید.

این دوره آموزشی با سرفصل­های آموزشی شامل مروری بر مفاهیم بنیادین رصد فناوری، فرآیند رصد فناوری، مروری بر منابع کسب هوشمند فناوری، ابزارهای رصد فناوری و ساختار سازمانی و قابلیت های فردی مناسب برای رصد گران فناوری توسط آقای دکتر هادی نیلفروشان عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناروی دانشگاه شهید بهشتی با مشارکت ۳۰ نفر از مدیران و کارشناسان واحدهای فناور و مدیران و کارشناسان پارک  علم و فناوری استان و سایر علاقمندان برگزار گردید.

در ادامه شرکت کنندگان سوالات خود را در خصوص مباحث ارائه گردیده مطرح و با توجه به نظرسنجی صورت گرفته  شرکت کنندگان رضایت مندی خود را از سطح کیفی دوره آموزشی مذکور ابراز نمودند .

دوره آموزشی با عنوان “نقش همکاری های تحقیقاتی و شبکه های نوآوری” توسط پارک علم و فناوری استان همدان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، دوره آموزشی با عنوان “نقش همکاری های تحقیقاتی و شبکه های نوآوری” در سطح اساتید محترم عضو سازمان بسیج اساتید  و سایر اعضاء هیأت علمی دانشگاه­های سطح استان و همچنین محققین و صاحبنظران حوزه فناوری و نوآوری توسط پارک علم و فناوری استان همدان و بسیج اساتید از ساعت ۱۰ الی ۱۲ روز دوشنبه مورخ ۲۷ شهریورماه سالجاری در سالن جلسات مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری استان برگزار گردید.

این دوره آموزشی با سرفصل های آموزشی : انواع شبکه های نوآوری و اهمیت شبکه برای توسعه فناوری و نوآوری، عوامل موثر بر شکل­گیری شبکه های نوآوری، فرآیند تشکیل شبکه­ها، موانع تشکیل شبکه­ها و…  توسط آقای دکتر هادی نیلفروشان عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با مشارکت ۴۰ نفر از اعضاء هیأت علمی و اساتید دانشگاه­ها و محققین حوزه فناوری و نوآوری برگزار گردید.

دکتر علی طاهری رئیس بسیج اساتید استان همدان، ضمن گرامیداشت شهدای دفاع مقدس و خیر مقدم به اساتید و پژوهشگران گفت، امیدواریم بازتاب مثبت برگزاری دوره های آموزشی برگزار شده در سطح دانشگاه ها مشاهده شود .

در ادامه شرکت کنندگان سوالات خود را در خصوص مباحث ارائه گردیده مطرح و با توجه به نظرسنجی صورت گرفته  شرکت کنندگان رضایت مندی خود را از سطح کیفی دوره آموزشی مذکور ابراز نمودند .

ثبت نام دوره آموزشی رصد فناوری: مفاهیم، ضرورتها، ابزارها و مرور تجارب

ثبت نام دوره آموزشی نقش همکاریهای تحقیقاتی و شبکه های نوآوری در توسعه فناوری

ثبت نام دوره آموزشی تحقیق و توسعه (R&D) و نقش استقرار آن در بنگاه های صنعتی و معدنی کشور

برگزاری اولین رویداد منطقه ای بازار تبادل فناوری توسط پارک علم و فناوری استان همدان

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان: اولین رویداد منطقه ای بازار تبادل فناوری استان همدان با حضور معاون استاندار همدان ، دکتر خجسته نماینده شهر همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، مدیران دستگاه های اجرایی، بیش از ۳۰ سرمایه گذار حقوقی و حقیقی و همچنین ۶۰ عرضه کننده محصول نوآورانه در سه حوزه ۱- برق و الکترونیک، ۲- مکانیک و طراحی صنعتی ، ۳- فناوری اطلاعات و ارتباطات از استان همدان و شش استان همجوار، با هدف جذب سرمایه گذار در طرح های فناوری در یکم شهریور سال جاری مصادف با روز همدان در مجموعه تالار قرآن همدان برگزار شد.

در این رویدادفناورانه، فناوران، ایده و طرح های خود را هم به صورت تئوری و هم نمایشگاهی عرضه کردند سرمایه گذاران نیز در این مجال، نسبت به بررسی ایده های برتر جهت سرمایه گذاری و ارائه مشاوره برای بازاریابی محصولات ارائه شده اقدام کردند.

حضور شرکت های شتاب دهنده که تسریع پیوند بین صاحبان طرح و محصول فناورانه و بازار سرمایه را ایجاد می کنند را می توان از نقاط قوت این رویداد برشمرد، همچنین حضور بخش های حمایتی مانند صندوق نوآوری و شکوفایی و توسعه و صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت) در بین غرفه های نمایشگاهی این رویداد نیز موثر و ارزشمند بود .

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان در افتتاحیه این مراسم بر لزوم پیوند دانش و سرمایه تأکید و اظهار کرد: انسان های پیشرو و افراد نخبه در همه زمینه ها اگر دستگیری و حمایت شوند می توانند سرمایه و منابع را در کنار فن و دانش قرار داده و برای توسعه و پیشرفت کشور راه باز کنند.

وی با بیان اینکه کشور ما دارای سرمایه های خدادای بسیار زیادی است تشریح کرد: اگر ما به فکر ایجاد پیوند و ارتباط بین این منابع و دانش و نیروی انسانی نباشیم دچار فرصت سوزی خواهیم شد.

این مقام مسؤول با اشاره به این امر که یکی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی بهره مندی از این دارایی ها در جهت افزایش بهره وری در کشور است یادآور شد: توجه به این بخش می تواند برای کشور توسعه و سرمایه ایجاد کرده و رفاه مردم را در پی داشته باشد و هدایت و حمایت در این مسیر وظیفه امروز ما و هم مسؤولین امر است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان این منابع را از جمله اقلیم چهار فصل، راه ارتباطی بین شرق و غرب آسیا، شرایط کشاورزی مطلوب، معادن و منابع عظیم نفت، گاز، ذغال سنگ و مهمتر از همه منابع انسانی اشاره کرده و ایران را کشوری بالقوه مستعد پیشرفت و توسعه دانست.

وی افزود: به لطف خدا کشورما از منبع و پتانسیل مهم نیروی انسانی جوان و پر انرژی برخوردار است

وی تأکید کرد: سرمایه و دانش و نیروی انسانی کارآمدهیچکدام به تنهایی کارآیی ندارند بنابراین باید به این عناصر وحدت و همگرایی ایجاد کنیم زیرا اینها در کنار هم و با بهره مندی از ظرفیت یکدیگر قابلیت رشد خواهند داشت.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در این رویداد در جمع خبرنگاران ضمن تأکید بر ضرورت های دانش بنیان شدن توسعه اظهار کرد: ما برای رشد وتوسعه در استان هیچ راهی به جز توسعه دانش بنیانی نداریم و با توجه به شرایط و زمینه های بکری که در استان وجود دارد و توجه سرمایه گذاران ملی و بین المللی برای سرمایه گذاری در استان ،  باید تلاش کنیم جذب سرمایه را در بخش های فناوری و دانش بیشتر کنیم.

وی گفت: برگزاری این رویداد می تواند گامی مؤثر در فناوری محوری و حرکت دانش بنیان استان به سمت پیشرفت و توسعه و فضای بازار محصولات نوین باشد علاوه بر جذب سرمایه گذاران ملی و بین المللی ، سبب خواهد شد تا سرمایه گذاران همدانی که به دلیل عدم حمایت ها از این استان رخت بسته اند و سرمایه خود را به نقاط دیگری برده اند با دیدن شرایط تسهیل حضور در همدان بازگشته و به خیل سرمایه گذاران ملی و بین المللی حاضر بپیوندند که این خود نقطه قوتی بر تقویت بنیه های اقتصادی استان خواهد شد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت، ماحصل این حرکت اشتغالزایی مبتنی بر دانش در سطح وسیع در استان باشد عنوان کرد: چه نخواهیم دنیا به سمت ایجاد اشتغال و گسترش ابعاد توسعه از این محل می رود و ما نیز ناگزیر هستیم در این مسیر حرکت کنیم.

خجسته ادامه داد: ما باید تلاش کنیم زمینه کار برای فناوران گسترش یافته و دلگرمی آنها روز افزون شود و این مستلزم همراهی و حمایت مسؤولین استان و مجمع نمایندگان است زیرا این جوانان چیزی جز توجه از ما نمی خواهند پس ما باید تلاش کنیم آنها مورد بی مهری و کم توجهی واقع نشوند.

رئیس پارک علم و فناوری در این مراسم با اشاره به اهداف برپایی نخستن رویداد بازار منطقه ای تبادل فناوری استان اظهار کرد: دو مولفه مهم در اهداف برپایی این بازار وجود دارد که یکی از آنها صاحبان فن و نوآوری هستند و دیگری سرمایه گذار خطرپذیر است که تلاش می کنیم در این فضا ارتباطی تنگاتنگ و گفتگویی مبتنی بر نیاز طرفین ایجاد کنیم.

مجید کزازی تصریح کرد: خروجی این بازار می تواند اکوسیستم نوآوری را شکل دهد در حالی که گر این مولفه ها به صورت جزیره ای بوده و با هم ارتباطی نداشته باشند اکو سیستمی شکل نمی گیرد.

وی افزود: نخستین هدفی که در برپایی این رویداد وجود دارد این است که راهبردهایی در تبادل فناوری شکل بگیرد و نمایشگاه ها و کارگاه ها در این فضا به این روند کمک خواهد کرد.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان با بیان اینکه تعاملات در سطح منطقه و جهان می تواند در بکارگیری فناوری های جدید مؤثر باشد گفت: هدف دیگر از برپایی این رویداد تدوین مقرراتی است که انتقال فناوری را تضمین کند بنابراین چنانچه صاحبان ایده و سرمایه از یکدیگر رضایت داشته باشند باید مقررات و ضوابطی برای ارتباط این دو فراهم شود که در این فضا تلاش می کنیم به آن دست یابیم.

وی شناسایی و تحلیل فناوری های جدید در سطح منطقه و کشور و حتی خارج از کشور را از دیگر دستاوردهای برپایی این رویدادها برشمرد و عنوان کرد: تنها انعقاد قرارداد بین طرفین در ماحصل این نمایشگاه نیست بلکه پارک علم و فناوری ایده ها و طرح ها را مورد ارزیابی قرار اولیه ای قرار می دهد که بر اساس آن محرز شود جایگاه استان در آخرین فناوری به دست آمده کجاست؟

دکتر کزازی تبیین کرد: استفاده حداکثری از ظرفیت های فناوری در سطح منطقه یکی دیگر از اهدافی است که رد برپایی ای بازار منطقه ای به دنبال آن هستیم چراکه به هر حال نیازهایی در استان و منطقه وجود دارد که باید از آخرین فناوری موجود برای رفع آن بهره مند شویم.

وی تسهیل گری را از دیگر اهداف مسؤولین پارک در این روند دانست و گفت: پارک داری یعنی ارائه خدمات از هر طریق و راه ممکن یکی از مهمترین انگیزه های برپایی این رویداد است.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان با اشاره به “آمایش فناوری” به عنوان هدف دیگر برپایی رویداد تبادل بازار تشریح کرد: برای رصد و ارزیابی فناوری های موجود در استان و منطقه لازم است ظرفیت ها و نقاط ضعف و قوت شناسایی و بررسی شوند که این بازار فضای خوبی برای این کار ایجاد می کند.

*۶۰ طرح در بازار منطقه ای تبادل فناوری موفق به عرضه شدند

این مقام مسؤول در ادامه به تشریح جزئیات این رویداد پرداخت و بیان کرد: بیش از ۱۳۰ طرح به دبیرخانه نخستین رویداد منطقه ای تبادل فناوری استان همدان ارسال شده که حدود ۶۰ مورد آن قابلیت ارائه پیدا کرده اند و بیش از ۳۰ سرمایه گذار حقیقی و حقوقی هم در این بازار برای خرید و تبادل ایده حضور دارند.

وی با بیان اینکه بازار منطقه ای تبادل فناوری استان همدان فرصتی مغتنم برای شکوفایی هرچه بیشتر شرکت های دانش بنیان است تأکید کرد:  در این رویداد از استان های همجوار از جمله استان های لرستان، کرمانشاه، مرکزی، قزوین، زنجان، کردستان حضور دارند و حتی برخی شرکت های سرمایه گذار نیز از تهران و اصفهان برای حضور در این فضا ابراز علاقمندی کرده و حاضر شدند اگرچه عمدتا فراخوان ما از صاحبان ایده و سرمایه گذاران دراستان های منطقه غرب کشور بوده است.

کزازی به تسهیل شرایط مالیات و گمرک در حمایت از سرمایه گذاران اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر در حوزه فعالیت های دانش بنیان قوانین و شرایط اجرایی در حمایت از سرمایه گذارانی که به تعامل از شرکت های دانش بنیان ورود کرده اند  ایجاد شده است.

وی افزود: امیدوار هستیم در ماه های آتی زمین هایی که در جاده تهران در اختیار داریم بتوانیم در خدمت شرکت های دانش بنیان قرار داده و از این ظرفیت به خوبی بهره مند شویم.

رئیس پارک علم و فناوری استان در ادامه با اشاره به دیدار با رئیس دیوان محاسبات استان اظهار کرد: در این دیدار مقرر شد لیستی از شرکت های دانش بنیان در اختیار دستگاه های استان قرار گیرد و بر اساس این لیست دیوان محاسبات نامه ای به دستگاه های استان ارسال کرده و در آن تأکید کرده کالاهایی که در این لیست قرار دارند اگر از خارج از استان تهیه شوند مورد تأیید دیوان محاسبات قرار نخواهند گرفت که این گامی مؤثر در شکوفایی و ایجاد دلگرمی برای شرکت های دانش بنیان استان خواهد بود.

کسب رتبه ۳۱ آزمایشگاه پارک علم و فناوری استان همدان در بین آزمایشگاه های کل کشور عضو شبکه فناوری راهبردی و کسب رتبه اول بین پارک های علم و فناوری این شبکه

باعنایت به کسب رتبه ۳۱ آزمایشگاه پارک علم و فناوری استان همدان در بین آزمایشگاه­ های کل کشور عضو شبکه فناوری راهبردی و کسب رتبه اول بین پارک­ های علم و فناوری این شبکه و همچنین استان همدان، لذا ضمن تبریک به همکاران ارجمند آزمایشگاه، کسب این افتخار را به جامعه دانشگاهی و پژوهشی استان تبریک عرض مینماید.

شایان ذکر است شبکه فناوری راهبردی زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دارا بودن ۴۱۶ عضو و ثبت بیش از ۸۵۳۶ دستگاه (تجهیز) یکی از بزرگترین شبکه های علمی و فناوری کشور می باشد.

خدمات مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان رزن به مدیران ادارات این شهرستان معرفی گردید.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، جلسه ای در ساعت ۹:۰۰ الی۱۱:۰۰ صبح روز دوشنبه مورخ ۲ مرداد ماه در محل سالن اجتماعات فرمانداری رزن برگزار و خدمات و دستاوردهای پارک علم و فناوری استان و مرکز رشد واحدهای فناورشهرستان رزن برای مدیران ادارات این شهرستان ارائه شد.

این جلسه با حضور امام جمعه محترم شهرستان  و به ریاست جناب آقای نور بخش معاون فرماندار شهرستان و مدیران مراکز دولتی و دانشگاههای شهرستان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مهندس مجتبی فرهانچی مدیر امور موسسات پارک علم و فناوری استان همدان ضمن اشاره به ساختار، تاریخچه و مخاطبان پارک های علم و فناوری ، به تشریح اهداف و خدمات پارک علم و فناوری و مراکز رشد پرداخت .

فرهانچی ضمن اشاره به آمار شرکت ها و موسسات مستقر در پارک علم و فناوری همدان و مرکز رشد شهرستان رزن، به رویداد ایده پارک اشاره و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد برگزاری این رویداد در شهرستان رزن باشیم .

در ادامه  آقای فرهاد بیژنی کارشناس مرکز رشد رزن ضمن تشریح دستاورد ها و خدمات مرکز رشد طی سه سال اخیر، به ارائه گزارشی از واحدهای مستقر در این مرکز وهمچنین شرایط پذیرش طرح ها در  مرکز رشد رزن پرداختند .

بیژنی با اشاره به لزوم افزایش سطح فرهنگ نوآوری در بین جوانان و دانشجویان این شهرستان، اقدامات مرکز رشد شهرستان در این راستا را بیان نمود.

در پایان این جلسه جناب آقای نور بخش، معاون فرماندار رزن، ضمن ابراز خرسندی، دستاوردهای مرکز رشد را در موفقیت آینده  دانش آموزان و دانشجویان این شهرستان در جهت ترویج فرهنگ فناوری و رشد و شکوفایی استعداد ها و خلاقیت ها موثر دانست و خواستار تعامل بیشتر مدیران شهرستان با مرکز رشد واحدهای فناور رزن شد.

دوره آموزشی “آشنایی با انواع مدل های مشارکت و تعامل برای توسعه کسب و کار” توسط پارک علم و فناوری استان همدان برگزار گردید .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان: دوره آموزشی با عنوان “آشنایی با انواع مدل های مشارکت و تعامل برای توسعه کسب و کار” در روز پنجشنبه مورخ ۵ مردادماه سالجاری توسط پارک علم و فناوری استان همدان برگزار گردید.

این دوره آموزشی با هدف توانمندسازی حضور متقاضیان در رویداد بازار منطقه ای تبادل فناوری از طریق آشنایی با انواع مدل­های تعامل و مشارکت به ویژه در بخش جذب مشارکت مالی برگزار شد و حدود ۷۰  نفر از عرضه کنندگان فناوری، تسهیل گران، اساتید و دانشجویان که در رویداد بازار منطقه ای تبادل فناوری ثبت نام نموده اند حضور داشتند.

سرفصل­های این دوره آموزشی شامل انواع مدل های مشارکت و تعامل برای توسعه کسب و کار مانند مدل های مشارکت مالی، مشارکت بازرگانی، مشارکت پژوهشی و فناوری، داوطلبانه و تجهیزاتی و…  بود که توسط جناب آقای دکتر کوروش خسروی، دبیر جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی تدریس شد.

در پایان دوره آموزشی آقای مهندس نجاری، مدیر واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور همدان که در دوره پیشین جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی، حائز رتبه بود، نیز در خصوص نحوه ارائه ایده در روز برگزاری رویداد بازار منطقه ای تبادل فناوری استان همدان مطالبی ارائه نمودند.

همچنین  در پایان دوره آموزشی  طبق نظر سنجی صورت گرفته، شرکت کنندگان  رضایت خود را در خصوص سطح کیفی برگزاری و مباحث ارائه شده اعلام نمودند .

پنجمین همایش مدیران فناوری اطلاعات

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت همایش مراجعه نمایید.

مدیرکل دیوان محاسبات همدان: با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری ، در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از شرکت های دانش بنیان حمایت بیشتری صورت گیرد .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان : در روز سه شنبه مورخ ۳/۵/۱۳۹۶ جلسه ای با حضور مدیر کل دیوان محاسبات همدان و رییس پارک علم و فناوری همدان در محل دیوان محاسبات برگزار شد.

آقای نیکخو مدیر کل دیوان محاسبات همدان در جلسه مشترک با رئیس پارک علم و فناوری استان گفت مطابق با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب از شرکت های دانش بنیان مسقر در پارک باید حمایت بیشتری صورت گیرد.

ایشان در این جلسه بیان داشتند که استان همدان با سابقه تاریخی و قدمت طولانی که دارد و همچنین ادیبان و فرهیختگان فراوانی از این شهر برخواسته است و مردمانی فهیم، مومن و انقلابی دارد و این مردم ولایتمدار شایسته خدماات بیشتری هستند .

وی با حسن نظر به شرکت های دانش بنیان گفت، حمایت های جامعی از شرکت های دانش بنیان نیاز است

مدیر کل دیوان محاسبات همدان اظهار داشت، حمایت مالی از شرکت ها کافی نیست و این شرکت ها به حمایت های معنوی و مشاوره ای هم نیاز دارند حتی گاهی نیاز به ارائه راهکارهای و مشاوره های حقوقی نیز در ادامه فعالیت این شرکت ها راهگشاست .

در این نشست همچنین دکتر مجید کزازی، رئیس پارک علم و فناوری همدان نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته از فعالیت های پارک علم و فناوری استان ارائه نمودند .

وی با بیان مجموعه پارک علم و فناوری با جدیت در توسعه فناوری استان گام بر میدارد، خاطرنشان کرد، در کمیته علم و فناوری ستاد اقتصاد مقاومتی استان نیز اهتمام ویژه به توسعه کمی و کیفی علم و فناوری مطابق با شاخصه های سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از مقام معظم رهبری داریم.

ایشان محدودیت منابع برای تاسیس و راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان را یکی از مشکلات پیش رو برشمرد و گفت این صندوق می تواند حمایت جامع و گسترده ای از شرکت ها و واحدهای فناور داشته باشد

وی محدودیت منابع مالی برای تجهیز و تکمیل پروژه در دست ساخت پارک را از مشکلات دیگر پارک برشمرد و اظهار داشت با همت دولت تدبیر و امید تکمیل و افتتاح این پروژه امکان استقرار واحد های فناور و شرکت های دانش بنیان و بهره مندی بیشتر از خدمات فراهم می گردد .

رئیس پارک علم و فناوری همدان ابراز امیدواری کرد، با همکاری دیوان محاسبات استان همدان بتوانیم گام های مهمی در حمایت از شرکت های دانش بنیان و توسعه فناوری برداریم.

دوره آموزشی “انـگـاره هـای نـادرست پـیرامون تـوسعه فــناوری در دانشـگاه ها” توسط پارک علم و فناوری استان همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان همدان، دوره آموزشی با عنوان انـگـاره هـای نـادرست پـیرامون تـوسعه فــناوری در دانشـگاه ها در سطح اساتید محترم عضو سازمان بسیج اساتید  و سایر اعضاء هیأت علمی دانشگاه­های سطح استان و همچنین محققین و صاحبنظران حوزه فناوری و نوآوری توسط پارک علم و فناوری استان همدان و بسیج اساتید از ساعت ۱۰ الی ۱۲ روز دوشنبه مورخ ۲۶ تیرماه سالجاری در سالن جلسات فجر سازمان مرکزی دانشگاه بوعلی سینا برگزار گردید .

این دوره آموزشی با سرفصل های آموزشی شامل، سهم دانشگاه ها از تولید فناوری، الزامات رشد شرکت های دانش بنیان و …. توسط آقای دکتر امیر ناظمی عضو هیأت علمی و مدیر گروه آینده اندیش مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و با مشارکت ۶۰  نفر از اعضاء هیأت علمی و اساتید دانشگاها و محققین حوزه فناوری و نوآوری برگزار گردید.

دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری در این جلسه انتقاد کارشناسانه از امور فناوری را در بهبود و اصلاح وضع موجود ضروری دانست و ابراز داشت، حمایت های دولت از شرکت های کوچک و متوسط دانش بنیان در رشد اکوسیستم کسب و کار مبنی بر دانش فنی موثر است .

در ادامه شرکت کنندگان سوالات خود را در خصوص مباحث ارائه گردیده مطرح و با توجه به نظرسنجی صورت گرفته  شرکت کنندگان رضایت مندی خود را از سطح کیفی دوره آموزشی مذکور ابراز نمودند .

دوره آموزشی آشنایی با قوانین مالیاتی و نحوه ثبت اظهارنامه مالیاتی توسط پارک علم و فناوری استان همدان برگزار شد